1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Animacja "Świteź" Kamila Polaka nagrodzona na festiwalu w Palm Springs

Animacja "Świteź" Kamila Polaka nagrodzona na festiwalu w Palm Springs

Animowana adaptacja ballady Adama Mickiewicza w reżyserii Kamila Polaka zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, który organizowany jest w Stanach Zjednoczonych.

Animacja "Świteź" to 20-minutowy film, wykonany w technice animacji komputerowej 3D i animacji klasycznej. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto.

Film początkowo realizowany był w studiu Se-ma-for. W miarę postępu prac do projektu dołączali kolejni polscy i zagraniczni koproducenci. Wiodącym producentem stało się studio grafiki komputerowej Human Ark z Warszawy. Wśród koproducentów są m.in.: Szwajcarzy, Francuzi, Kanadyjczycy i Duńczycy. Na potrzeby filmu zgromadzono duży zespół grafików i animatorów. Stworzenie adaptacji "Świtezi" zajęło grupie ponad 130 osób 7 lat.

Kamil Polak zrealizował "Świteź" pod opieką artystyczną znanego twórcy animacji, Piotra Dumały.

"Świteź" zdobył już wyróżnienia na innych festiwalach, m.in. nagrodzono go za debiut na festiwalu filmów animowanych w Annecy we Francji i Srebrnym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Animacja była pokazywana na tegorocznym Berlinale.

Festiwal w Palms Springs odbywał się pomiędzy 21 a 27 czerwca. W programie znalazło się ponad 300 filmów. Oprócz obrazu Kamila Polaka o nagrodę dla najlepszej animacji walczyły m.in. "Dwa kroki za" Pauliny Majdy. Publiczność obejrzała także inne polskie krótkometrażowe fabuły: "Przyjdź do mnie" Ewy Banaszkiewicz i dwa filmy wyreżyserowane przez Pawła Maślona, "Zaćmienie" i "Tylko dla obłąkanych".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze