1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Przegląd twórczości reżysera Billy'ego Wildera w Krakowie

Przegląd twórczości reżysera Billy'ego Wildera w Krakowie

15 czerwca w Krakowie rozpocznie się festiwal poświęcony twórczości wybitnego filmowca, autora m.in. "Pół żartem, pół serio", Billy'ego Wildera.

Artystan urodzony się 105 lat temu w Suchej Beskidzkiej, przeszedł do historii kina dzięki takim filmom jak "Słomiany wdowiec" z Marylin Monroe, "Bulwar zachodzącego słońca", "Sabrina" oraz "Garsoniera" i "Pół żartem, pół serio" (w obu wystąpił Jack Lemmon).

Przegląd filmów Wildera, zorganizowany przy współudziale konsulatów wszystkich krajów, w jakich twórca żył i tworzył (Niemiec, Austrii, Francji i Stanów Zjednoczonych), a także władz i instytucji kultury jego rodzinnej Suchej Beskidzkiej, ma na celu zaprezentowanie mniej znanych polskim widzom dzieł wybitnego twórcy kina.

Jako, że Billy Wilder urodził się w Suchej 105 lat temu, dlatego uroczyste zakończenie festiwalu, z odsłonięciem płaskorzeźby i happeningiem "Happy Birthday, Billy Wilder", krótką konferencją i pokazem najsłynniejszego filmu "Pół żartem pół serio" odbędzie się w dniu urodzin reżysera, 22 czerwca, właśnie w Suchej Beskidzkiej.

Przegląd filmowy "Nieznany Billy Wilder" odbędzie się w dniach 15-22 czerwca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze