fbpx

Festiwal AfryKamery już za trzy tygodnie

Afrykamery
mat. prasowe

VIII. Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 w tym roku odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia w Warszawie.

Afrykamery
mat. prasowe

Inspirując się MFF w Wenecji, organizatorzy postanowili dostosować formułę do oczekiwań, inwestując w jakość kosztem ilości. W związku z tym nacisk tegorocznej edycji położony został na podwyższenie międzynarodowego prestiżu festiwalu i zaproszeniu czołowych afrykańskich reżyserów na pokazy swoich wybitnych obrazów.

Nowym elementem będzie rozbudowany program wydarzeń towarzyszących oraz spotkania z twórcami z Afryki. 9 kwietnia we Wrzeniu Świata odbędzie się spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem książki „Południe”, który w swoich reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując przed naszymi oczami znane i nieznane krajobrazy Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera nas na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert Pako Sarr wraz ze śpiewakami z Senegalu, czyli jego nowy projekt Baobab. Paco Sarr napisał muzykę do przejmującego dokumentu Edwarda Porembnego „Madame Tyson”, który otworzy 10 kwietnia tegoroczną AfryKamerę. Będzie to jednocześnie polska premiera. Film opowiada o kobiecie z Senegalu, która zawodowo zajmuje się organizowaniem walk afrykańskich zapasów. Zapasy te mają bardzo długą tradycję i są dla Senegalu tym, co sumo dla Japonii” . Na otwarciu oprócz pokazu filmów odbędzie się mini koncert Paco Sarr z projektem Baobab oraz pokaz walk afrykańskich zapasów.

Filmy pokazane w tym roku to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu – obecnie jest to najszybciej rozwijający się region świata, a wśród jednych z prężnie rozwijających się przemysłów jest kinematografia, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów w najważniejszych festiwalach filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich. Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem i o własnych problemów, odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego świata.

AfryKamera w tym roku również odwiedzi inne miasta Polski jako AfryKamera Repliki. Pokazy odbędą się w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Toruniu i Białymstoku.