fbpx

Zrekonstruowana „Stawka większa niż życie” w HD

Telewizja Polska rekonstruuje telewizyjny serial „Stawka większa niż życie”, dokonując jednocześnie transferu obrazu do standardu wysokiej rozdzielczości – High Definition. Telewizyjna premiera pierwszego, odświeżonego odcinka przygód kapitana Hansa Klossa odbędzie się 13 listopada br. w TVP HD o godz. 18.25.
Na zlecenie TVP HD rekonstrukcji telewizyjnego serialu „Stawka większa niż życie” podjął się Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. Negatyw filmu, wypożyczony przez TVP HD z archiwum Filmoteki Narodowej w Łodzi, został oczyszczony a następnie skanowany klatka po klatce i skopiowany do pamięci komputera w najwyższej jakości High Definition. Następnie, przy użyciu specjalistycznych programów komputerowych, negatyw poddany był rekonstrukcji polegającej m.in. na kadrowaniu obrazu w proporcjach 16:9, usunięciu uszkodzeń i poprawie jakości dźwięku. Przy rekonstrukcji „Stawki większej niż życie” ze specjalistami Telewizji Polskiej współpracował Janusz Morgenstern, zmarły niedawno jeden z reżyserów serialu.

Żmudne i czasochłonne prace nad rekonstrukcją „Stawki większej niż życie” rozpoczęły się 2 marca br. Specjaliści Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP poddają korekcji i retuszowi każdą z ponad miliona trzystu tysięcy klatek filmowych zapisanych na blisko 30 tys. metrów taśmy. Także ścieżka dźwiękowa filmu jest czyszczona, a dźwięk uzyskuje format stereofoniczny. Rekonstrukcja 12 z 18 odcinków serialu zajęła dotychczas ponad 1700 godzin. Prace nad pozostałymi sześcioma odcinkami jeszcze trwają.

Telewizja Polska poddała dotychczas cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku w sumie ponad 200 filmów, w tym wiele seriali, przystosowując je do wymogów technicznych współczesnej telewizji wysokiej rozdzielczości i zarazem zachowując dla kultury narodowej. Część z nich telewizja publiczna emituje w kanale TVP HD.

Serial „Stawka większa niż życie” powstał w latach 1967-68. Scenariusz napisali Andrzej Szypulski
i Zbigniew Safjan, występujący wspólnie pod pseudonimem Andrzej Zbych, wyreżyserowali Janusz Morgenstern i Andrzej Konic, autorem zdjęć był Antoni Wójtowicz. W rolach głównych wystąpili Stanisław Mikulski i Emil Karewicz oraz cała plejada innych najlepszych polskich aktorów. Bohaterem serialu jest Stanisław Kolicki, Polak, agent wywiadu, któremu udaje się w czasie II wojny światowej przeniknąć do hitlerowskiej Abwehry jako Hans Kloss.