fbpx

Koreańska Jesień w Warszawie

Automatycznie zapisany szkic
(Fot. materiały prasowe)

Intryguje cię koreańska literatura, film i sztuka? Ta jesień jest dla ciebie. Będzie nie tylko złota, ale i ostra od papryczki gochugaru. 

Festiwal kultury koreańskiej organizowany przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie odbywa się już niemal od dekady. Na stałe zagościł na mapie stolicy i co roku przyciąga warszawiaków głodnych kulturalno-kulinarnych wrażeń.

W tym roku jego edycja jest wyjątkowa. Trwać będzie bowiem nie jeden dzień, ale cały długi miesiąc. Wydarzenia zaś, które złożą się na jego program, odbywać się będą i stacjonarnie, i online. Dzięki temu koreańska jesień będzie mogła zagościć nie tylko w Warszawie, lecz także w całej Polsce. Przed nami kilka tygodni wystaw, projekcji filmowych, koncertów oraz warsztatów kulinarnych.

Co się nosi, czyta i przy czym tańczy w Seulu?

Już w najbliższy poniedziałek, 5 października o godz. 19.00 odbędzie się panel dyskusyjny „Prosto z ulic Seulu: moda koreańska”, który transmitowany będzie na kanale YouTube Centrum Kultury Koreańskiej. Znawczynie mody koreańskiej – Harel, dziennikarka i autorka najstarszego bloga o modzie w Polsce, oraz Kimikohime promująca kulturę koreańską w social mediach przybliżą wpływ mody koreańskiej na światowe ulice i wybiegi. Podpowiedzą, co się teraz nosi w Seulu i skąd czerpać najlepsze inspiracje. Dyskusję poprowadzi dziennikarka Basia Starecka.

Koreańska Jesień w Warszawie
(Fot. materiały prasowe)

Współczesna muzyka koreańska to nie tylko popularny K-pop, lecz także mocne rytmy tworzone przez Koreanki takie jak znana na całym świecie producentka Peggy Gou. 8 października, o godz. 19., w oczekiwaniu na weekend można będzie potańczyć do najmodniejszego K-house prosto z Korei Południowej. Godzinny set DJ-ski Oliwii Be z Noizz.pl będzie transmitowany na kanale YouTube Centrum Kultury Koreańskiej.

Na tej samej platformie można będzie również wziąć udział w dwóch kolejnych dyskusjach. Pierwsza z nich, „Zrozumieć koreańską duszę: literatura koreańska” odbędzie się 12 października o godz. 19.00. Karolina Bednarz, japonistka, reporterka i założycielka wydawnictwa oraz księgarni Tajfuny specjalizującej się w literaturze Azji Wschodniej przybliży tematykę największych przebojów literatury koreańskiej ostatnich lat. Druga dyskusja panelowa „Korea w Polsce: jak żyje się Koreańczykom w naszym kraju?” odbędzie się 24 października, godz. 19.00. i w spotkaniu wezmą udział Koreanki na stałe mieszkające oraz pracujące w Polsce. Wszystkie dyskusje panelowe w trakcie festiwalu będą miały interaktywny charakter – widzowie przed ekranami będą mogli zadawać pytania gościom, korzystając z opcji czatu na YouTubie.

Warsztaty z kimchi i koreańskich kopytek

Wiedzę na temat kuchni koreańskiej można będzie pogłębić na warsztatach, które zaplanowane zostały na 23 października, o godz. 17.00. W stołecznym studiu CookUp, przy ul. Hożej 51, można będzie przygotować koreańską fermentowaną kapustę, czyli kimchi, oraz ugotować i zjeść „tteokbokki” – koreańskie kopytka z mąki ryżowej. Pod okiem szefa kuchni Piotra Bruś-Klepackiego można będzie poznać sekrety największych kulinarnych przebojów Korei Płd ostatnich lat oraz techniki przygotowania koreańskich potraw. Na wydarzenie obowiązują zapisy przez stronę CKK.

Koreańska Jesień w Warszawie
(Fot. materiały prasowe)

Koncerty, wystawy i warsztaty w Łazienkach Królewskich

Już od 2 października można oglądać wystawę poświęconą współczesnej sztuce koreańskiej „U źródeł. Inspiracje koreańską tradycją i kulturą” prezentowaną w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich. Przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej Savina w Seulu prezentuje dzieła jedenastu współczesnych koreańskich artystów tworzących w Korei i poza jej granicami. Wystawa potrwa ponad miesiąc, bo aż do 29 listopada.

Towarzyszyć jej będą pokazy koreańskich filmów sztuk scenicznych (6-21 października), m.in. koncert koreańskiego kwartetu smyczkowego NOVUS Quartet w przepięknym Teatrze Królewskim w Łazienkach, oraz warsztaty z koreańskiej kaligrafii i tradycyjnych instrumentów muzycznych (6-15 października) w Starej Kordegardzie. Bilety i wejściówki na bezpłatne wydarzenia w Łazienkach Królewskich dostępne są na stronie Lazienki-krolewskie.pl.

Koreańską jesień kończy szósta edycja Warsaw Korean Film Festival. Festiwal koreańskiej kinematografii potrwa od 26 -31 października, a seanse odbywać się będą na platformie MojeeKino.pl.

Więcej informacji o festiwalu Koreańska Jesień W Warszawie na stronie pl.korean-culture.org

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze