fbpx

Marcin Wyrostek świętuje swój jubileusz

Marcin Wyrostek świętuje swój jubileusz
Marcin Wyrostek podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. (Fot. Karol Mańk)

Marcin Wyrostek, najpopularniejszy polski akordeonista i charyzmatyczny wirtuoz świętuje swój jubileusz. W tym roku mija 10 lat od wygranej artysty w „Mam Talent”, 15 lat od założenia zespołu, 20 lat od rozpoczęcia pracy artystycznej oraz 25 lat grania w rodzinnym zespole Wyrostków prowadzonym przez ojca Marcina. Z tej okazji artysta organizuje uroczyste Gale Jubileuszowe.

Artysta zorganizuje dwie uroczyste Gale Jubileuszowe: 10 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie i 7 czerwca w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Celebrację jubileuszową rozpocznie amerykański koncert Marcina Wyrostka, który odbędzie się 25 kwietnia w Copernicus Center w Chicago.

„Benefis jest dla mnie bardzo ważnym, osobistym wydarzeniem” – mówi Marcin Wyrostek.

„Taka ceremonia wymaga właściwej organizacji i oprawy muzycznej. Stad idea jubileuszowych koncertów i zaproszenie na scenę wyjątkowych gości – artystów, których spotkałem na swojej muzycznej drodze. Chciałbym również zaprosić na koncert instytucje i ludzi, z którymi współpracowałem i podziękować za wieloletnie wsparcie najlepiej jak umiem, czyli poprzez muzykę. Jestem także bardzo wdzięczny tym wszystkim, którzy oddali na mnie głos, gdy brałem udział w programie Mam Talent” – dodaje.

Marcin Wyrostek świętuje swój jubileusz
Marcin Wyrostek (Fot. Łukasz Cinal)

Kim jest Marcin Wyrostek?

Marcin Wyrostek urodził się 16 września 1981 roku w Jeleniej Górze. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury, a obecnie wykładowcą macierzystej uczelni w Instytucie Jazzu. Jest również członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów, założycielem i liderem licznych projektów muzycznych, producentem i wydawcą własnych albumów, a także producentem tras koncertowych
oraz koncertów galowych. Wystąpił na dziesiątkach festiwali muzycznych oraz koncertach na całym świecie. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, instrumentalistami i solistami, a także z orkiestrami polskich filharmonii oraz orkiestrami kameralnymi. Kierował muzycznie wieloma wydarzeniami telewizyjnymi, m.in.: Galą Mistrzów Sportu, Koncertem Kolęd i Festiwalem Filmowym NNW w Gdyni.

Jubileuszowa gala – koncerty wieczorne

Koncerty wieczorne odbędą się 10 maja 2020 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie o godzinie 18:30 oraz 7 czerwca 2020 r. w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach o godzinie 19:30.

Marcin Wyrostek świętuje swój jubileusz
Marcin Wyrostek podczas koncertu w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. (Fot. Materiały prasowe)

Marcin Wyrostek wystąpi w wielu różnych formacjach: solo, w duetach, ze swoimi zespołami oraz z towarzyszeniem smyczkowych orkiestr kameralnych. Na scenie towarzyszyć mu będą muzycy, z którymi gra już od wielu lat oraz goście specjalni: Kuba Badach, Viki Gabor, Kayah w Warszawie oraz Stanisław Soyka i Magda Steczkowska w Katowicach. Całość brzmienia dopełni dodatkowo folkowa sekcja dęta. Oba koncerty będą opowieścią o drodze artystycznej Marcina Wyrostka. Na koncercie wybrzmią utwory
pochodzące z różnych etapów i wyzwań muzycznych artysty, międzynarodowych konkursów akordeonowych oraz dotychczasowych autorskich albumów. Będą także muzyczne niespodzianki oraz premierowe wykonania. W programie m.in. I. Albeniz, A. Vivaldi, A. Piazzolla, A. Biełoszycki, W. Kilar, ponadto muzyka ludowa i kompozycje autorskie Marcina Wyrostka i muzyków z zespołu.

Dźwiękogród – koncerty dla dzieci

Koncerty dla dzieci odbędą się 10 maja 2020 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie o godzinie 11:00 oraz 7 czerwca 2020 r. w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach o godzinie 16:00.

Marcin Wyrostek świętuje swój jubileusz
Marcin Wyrostek podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. (Fot. Karol Mańk)
Marcin Wyrostek świętuje swój jubileusz
Marcin Wyrostek podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. (Fot. Karol Mańk)

Na kilka godzin przed wieczorną Galą Jubileuszową Marcin Wyrostek przygotował koncert edukacyjny dla najmłodszych słuchaczy. Jest to projekt rozwijający wrażliwość oraz wyobraźnię dzieci poprzez muzykę ilustracyjną. Artysta wraz zespołem zabiera najmłodszych w magiczną, muzyczną podroż. Podczas koncertu dzieci usłyszą znane motywy z popularnych bajek, poznają również historię akordeonu opowiedzianą dźwiękami oraz spróbują swoich sił we wspólnym występie na scenie. Program zakłada, że dzieci będą czynnie uczestniczyć, a nawet współtworzyć koncert rozwiązując muzyczne zagadki i odkrywając tajemnice rożnych instrumentów. Przekonają się także o magicznej mocy dźwięków, które mogą ożywić nawet pociąg. Taki koncert to niezwykle ekscytujące wydarzenie tak dla dzieci, jak i dorosłych – nietuzinkowe aranżacje jak i techniczna wirtuozeria muzyków z pewnością przyciągnie uwagę także opiekunów. Koncerty przeznaczone są dla dzieci od 3-go roku życia.

Koncert w Chicago

Amerykański koncert jubileuszowy odbędzie się 25 kwietnia 2020 roku w Sali Koncertowej Copernicus Center w Chicago. Koncert w ramach obchodów 20-lecia Music Academy of the Paderewski Symphony Orchestra rozpocznie celebrację Roku Jubileuszowego Marcina Wyrostka.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze