Zofia Chomętowska w Domu Spotkań z Historią

Zofia Chomętowska w Domu Spotkań z Historią
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
fot. materiały prasowe Dom Spotkań z Historią

 

Fundacja Archeologia Fotografii i Dom Spotkań z Historią Dom zapraszają na wernisaż „Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939” – 26 czerwca, godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią. Wystawa będzie czynna do 9 września 2012. Wstęp wolny.

„Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939” to pierwsza od ponad 30 lat tak obszerna prezentacja zdjęć Zofii Chomętowskiej (1902-1991) w Polsce.

Artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat 30. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 80 fotografii z Polesia, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat. Prezentacja tego materiału stwarza okazję do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego Polesia, zamieszkanego przez Poleszuków, Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów (które znajduje się obecnie w granicach kilku państw – Białorusi, Ukrainy, Rosji i Polski).

Na wystawie zobaczyć będzie można nieznane dotąd fotografie artystki, ale także te wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa (i towarzysząca jej publikacja „Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-1939”) po raz pierwszy prezentowane były w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku w ramach programu Prezydencji Polski w UE, w Polsce prezentowana jest po raz pierwszy! Kuratorką wystawy i redaktorką albumu jest Karolina Puchała-Rojek.