1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

123rf.com
Od najmłodszych lat rodzice wpajają dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień, ale wciąż niewłaściwie szacują skalę zagrożeń w internecie. Jak chronić dzieci przed wirtualnymi zagrożeniami, radzą eksperci ze Squla.pl.

Czasem zbyt pochopnie kojarzymy internet tylko i wyłącznie z zabawą. Tymczasem dla dzieci i młodzi jest to także pomoc w nauce. Dlatego też powstają internetowe platformy edukacyjne, stanowiące bezpieczną przestrzeń w sieci. Ich zaletą jest to, że są wolne od reklam, które często promują niewłaściwe treści. Niestety poza e-learningowymi portalami, istnieje szereg pułapek w sieci, na które dziecko łatwo się nabiera. Tymczasem aż 80% rodziców nie zainstalowało na urządzeniu mobilnym dziecka oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami, co oznacza, że większość rodziców nie wie dość o zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Na jakie zagrożenia w internecie warto zwrócić szczególną uwagę?

1. Content, czyli niewłaściwe treści, niewłaściwe reklamy, strony promujące zachowania rasistowskie, agresywne lub autodestrukcyjne.

2. Contact, czyli niewłaściwe osoby, które usiłują nawiązać kontakt przez internet.

3. Conduct, czyli niebezpieczne działania, które dzieci same mogą podejmować w internecie – świadomie, bądź nie, np. wysyłanie intymnych zdjęć, albo cyberprzemoc, objawiająca się agresją werbalną skierowaną na innych rówieśników.

Dzieci są otoczone technologią od urodzenia i umieją instynktownie rozpoznać niebezpieczeństwa i pułapki czyhające na nie. Jednak kluczowe są tutaj kompetencje społeczne, które nabywane są z wiekiem i doświadczeniem życiowym. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność w przekazywaniu tego typu umiejętności.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w internecie?

Choć rodzice mają świadomość internetowych zagrożeń, to jednak nie do końca wiedzą jak im zapobiegać. Programy antywirusowe i antyspamowe są koniecznością, jednak nie zawsze wystarczają, zwłaszcza, jeśli chodzi o zagrożenia z grupy Contact i Conduct. „Rozmowa z dzieckiem na temat niebezpieczeństw w sieci, ale też aktywne uczestnictwo w jego wirtualnym świecie są w tym wypadku kluczowe. Rodzice zamiast zabraniać i ograniczać swojemu dziecku dostępu do internetu, powinni zaakceptować fakt, że współcześnie jest to dla nich naturalne środowisko, oraz starać się wykorzystywać jego zalety na co dzień”, komentuje Andreé Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla.plW sieci, oprócz niebezpiecznych treści, istnieje wiele wartościowych i bezpiecznych platform,

Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczną przestrzeń w sieci, konieczne jest aktywne towarzyszenie mu w jego odkrywaniu, tak by potrafić mu wskazać miejsca, w których internetowa zabawa i nauka są w pełni bezpieczne.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze