1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Weekend z autami z duszą

Weekend z autami z duszą

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Przedmioty są czymś więcej niż tylko rzeczami. Budzą wspomnienia i poruszają wyobraźnie. Mogą nam powiedzieć, za czym tęsknimy i czego pragniemy. Ale też pokazać, kim jesteśmy. Składa się na nasze „ja” to, co widzieliśmy i co przeżyliśmy. A w tym, czym dany przedmiot jest dla nas, ważne okazują się filmy, w których te przedmioty zobaczyliśmy, książki, w których o nich przeczytaliśmy, a nawet zdjęcia, czy muzyka, której były bohaterami. Także opowieści naszych rodziców czy dziadków nadają znaczenia, jak można by powiedzieć: zwykłym/niezwykłym przedmiotom.

Dla mnie pierwsza wizyta na wystawie aut zabytkowych okazała się niezwykłą sentymentalną podróżą w głąb samej siebie. Samochody, które tam widziałam odsyłały mnie do filmów, do książek, do wspomnień. Ale też do zdjęć z albumu dziadków, którzy jako pierwsi w mieście mieli auto. Do pamięci o mojej mamie, która jako jedna z niewielu kobiet w latach 50., jeździła także na motorze. Nie wiedziałam nawet, że samochody tak mogą mnie wzruszyć, tak mocno i tak konkretnie wpływać na moją wyobraźnie - symbolizując ważne emocje. O, choćby tak, przypominając fragment wiersza dadaistycznego poety z początku XX wieku: „Pięć Murzynek w moim aucie/ wystrzeliło na pięć stron moich palców…”, kiedy ten wiersz powstawał, nie było jeszcze politycznej poprawności, a auta stawały się dopiero symbolem miasta, dynamiki, młodości, witalności, nowoczesności.

Są nimi do dziś. Każda epoka miała swoje ukochane marki i modele. Nie sposób wyobrazić sobie pięknych lat XX ubiegłego wieku bez automobili. Wtedy supernowoczesne, dziś budzą nostalgie, wyobraźnie i marzenia. Nie tylko mężczyzn. Dla wielu kobiet, również dla mnie, ten czas to nie tylko rauty w Ziemiańskiej, ale i pikniki za miastem. Każdy, więc może doświadczyć wielu wzruszeń oglądając z bliska zachowane w doskonałym stanie, sprawne, opatrzone żółtymi zabytkowymi tablicami samochody, w ten weekend i to na dwóch imprezach: Oldtimer Warsaw Show (Nadarzyn, ul. Katowicka 62) oraz Autonostalgia (Warszawa, ul. Marsa  56). W Nadarzynie podczas Oldtimer Warsaw Show zobaczymy m.in. prototyp Syreny i amerykańskie krążowniki szos. A do tego aukcję oldsmobili i… zegarków! Na Autonostalgii będą m.in. auta terenowe i sportowe.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze