1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak wybrać szelki dla kota?

Jak wybrać szelki dla kota?

Koty, tak samo jak psy, kochają spacery. Chodzenie z mruczkami w szelkach staje się coraz popularniejsze. Warto jednak dobrać to akcesorium do kota w taki sposób, aby pupil czuł się w komfortowo. Na co zwracać uwagę?

Szelki dla kota – jak wybrać odpowiednie?

Widok kota spacerującego w szelkach przestaje już budzić zdziwienie. Jest to powszechne szczególnie w miastach, gdy kot mieszka z właścicielami w bloku i nie ma własnego ogródka. Wypuszczanie zwierzaka samego jest dużym ryzykiem i może zakończyć się tragicznie.   pozwalają na swobodne spacerowanie i poznawanie okolicznych terenów.  Najlepiej jest zapoznać kota z szelkami już od małego. Wówczas przywyknie do ich regularnego zakładania i nie będzie to stanowiło dla niego problemu ani powodowało stresu.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, wybierając szelki dla kota, to określić ich rozmiar. Zbyt duże mogą nieść za sobą ryzyko szybkiego wyswobodzenia się kota, natomiast za ciasne – powodować dyskomfort, ból, a także mogą krępować ruchy zwierzaka. Przed zakupem należy zmierzyć kota w obwodzie – na końcu szyi oraz za przednimi łapami.

Na rynku znajdują się dwa rodzaje szelek dla kota. Pierwszy skonstruowany jest z dwóch cienkich pasów – jeden zapinany na szyi, drugi – za przednimi łapami. Kolejny model wygląda jak element ubioru i ma postać większego kawałka materiału. Zaleca się, aby wybrać towar lepszej jakości, żeby posłużył kotu na dłużej.

Szelki dla kota dostępne na rynku mają różne kolory, wzory i fasony. Najważniejsza musi być jednak wygoda kota. Z szelek nie powinny wystawać żadne nitki, a sam materiał musi być miękki i przyjemny w dotyku. Ważne jest, aby żadna wystająca część szelek nie obcierała kota. Dobrym wyborem są szelki bezuciskowe. Są one co prawda bardziej zabudowane, ale dzięki temu kot jest bezpieczniejszy.

Innymi ważnymi parametrami są:

  • Długość smyczy – smyczą może być zwykła linka o określonej długości z rączką na końcu. Drugą opcją jest smycz automatyczna (rozwijana), która daje zwierzakowi większą swobodę ruchu.
  • Jakość materiału – ważne, żeby materiał był łatwy w czyszczeniu i nadawał się do prania w pralce. Wybierając wersję bezuciskową, warto zwrócić uwagę, aby materiał był wodoodporny i chronił kota przed utratą ciepła. Jest to szczególnie ważne podczas przechadzek zimą, ponieważ zwierzęta te na ogół nie lubią niskich temperatur.

Zalety i wady szelek dla kotów

Szelki dla kotów bez wątpienia mają więcej zalet niż wad. Przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo i ułatwiają transport pupila, np. do weterynarza. Nadają się zarówno dla małych kociaków, jak i dorosłych kotów. Jedyną wadą jest to, że nie każdy kot toleruje szelki. Ich zakładanie może być początkowo kłopotliwe, dlatego przed pierwsze dni od zakupu należy przyzwyczajać czworonoga do chodzenia w szelkach choćby po domu.

Szelki, zwane też puszorkiem, ułatwiają poruszanie się kota w miejskiej dżungli. Kot, w przeciwieństwie do psa, nie potrafi chodzić przy nodze i nie zawsze słucha komend swojego właściciela.

Szelki są obecnie łatwo dostępne w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt. Ponieważ można je kupić w bardzo przystępnych cenach, warto mieć ich więcej niż jedną parę. Dobrze jest również od samego początku przyzwyczajać zwierzę do szelek i wspólnych spacerów.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze