1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Nowa Škoda Fabia pokazuje, że dobry design ma moc pozytywnego wpływania na emocje

Żyjemy w świecie pełnym bodźców. Atakują nas one każdego dnia ze wszystkich stron. Te złe emocje możemy ograniczać poprzez otaczanie się przedmiotami o dobrym designie. Nowa Škoda Fabia pokazuje, jak przemyślany projekt samochodu ma wpływ na jakość naszego życia.

Czym jest dobry design? To trudna sztuka łączenia piękna z funkcjonalnością. Dobry projekt nie jest nienaturalnie udziwniony. Sprawia satysfakcję już samym tym, że jest prosty… a „działa”. Taką zasadę projektowania można stosować do wszystkich przedmiotów wokół nas – od ubrań po meble. W szczególności powinno się ją stosować wobec samochodów, gdzie jest nieprzeciętnie trudna do osiągnięcia.

A jednak właśnie w taki sposób można opisać nową Škodę Fabię. Ten kompaktowy hatchback nigdy nie udawał czegoś, czym nie był, choć zawsze się starał dawać jak najwięcej: to prosty i przystępny samochód do miasta, wierny towarzysz każdego dnia, z którym każdy z tych dni jest łatwiejszy. Z Fabią Polki i Polacy wiążą na tyle dobre wspomnienia, że już od ponad 20 lat jest to jeden z najchętniej wybieranych samochodów na polskim rynku.

Przy tworzeniu czwartej generacji Fabii, która właśnie debiutuje na polskim rynku, jej producent w bezprecedensowym stopniu postawił na poprawę jakości designu. Jego rola w naszym świecie staje się coraz ważniejsza, dlatego Fabia jeszcze mocniej zaakcentowała emocjonujący, wyrazisty i atletyczny wygląd.

To mocne oddziaływanie wizualne czuć od razu. Ten design „działa”, nawet jeśli nie krzyczy żadnym z pieczołowicie dopracowanych szczegółów. Zmieniono proporcje nadwozia: stały się zgrabniejsze, choć w rzeczywistości Fabia wyraźnie urosła. Na jej bryłę nałożono bardziej wyraziste, głęboko wyrzeźbione linie, które ucieleśniają spokój i pewność siebie.

W projekcie nowej Fabii jej twórcy mogli sięgnąć po najnowsze zdobycze techniczne wysokiej klasy, jak innowacyjne metody oświetlenia diodami LED oraz wysokowytrzymałe gatunki stali. Taki design gwarantuje również topowy poziom bezpieczeństwa, jeszcze kilka lat temu był osiągalny tylko dla dużo droższych konstrukcji wyższych klas.

Nastrój jest zależny również od kolorów, którymi się otaczamy. Mając to na uwadze, projektanci Fabii dobrali dla niej szereg ciepłych lakierów i dopracowali detale w kabinie auta. Na tapicerce pojawiły się kontrastowe szwy, a nastrojowe oświetlenie zbudowało przytulny klimat i pozwoliło lepiej poruszać się się po tej przestrzeni.

Każdy z nowych elementów Fabii sprowadza się do tego, na czym polega ten model i dobry design: na łatwej obsłudze na co dzień i wygodzie. Pod tym względem w Škodzie nic się nie zmieniło. Nowa generacja Fabii urosła aż o 11 cm do optymalnej w mieście długości 4,1 metra, co gwarantuje jej dużą przestrzeń dla pasażerów (szczególnie tych siedzących z tyłu) oraz bagażu, na poziomie dotychczas znanym z aut o rozmiar większych.

Do takiego poziomu dopracowania potrzeba najlepszych składników, ale – przede wszystkim – świetnego wzornictwa. I to właśnie dzięki niemu nowa Fabia nie tylko uosabia dobry styl życia we współczesnym świecie, lecz także ma moc współtworzenia go.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze