1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Marzysz o wakacjach na wyspie? Oto 12 najpiękniejszych miejsc w Europie

Marzysz o wakacjach na wyspie? Oto 12 najpiękniejszych miejsc w Europie

Surowe piękno norweskich Lofotów jest wręcz oszałamiające. W zestawieniu portalu turystycznego Lonely Planet archipelag uplasował się w pierwszej dziesiątce, a konkretnie na 7. pozycji. (Fot. Dennis Fischer/Getty Images)
Surowe piękno norweskich Lofotów jest wręcz oszałamiające. W zestawieniu portalu turystycznego Lonely Planet archipelag uplasował się w pierwszej dziesiątce, a konkretnie na 7. pozycji. (Fot. Dennis Fischer/Getty Images)
„Jedną z najlepszych cech Europy jest oszałamiająca różnorodność jej krajobrazów, do których zaliczają się wspaniałe wyspy” – czytamy na łamach portalu turystycznego Lonely Planet. Redaktorzy serwisu opublikowali kilka dni temu listę 12 najlepszych europejskich wysp na wakacyjny wypoczynek. Wyróżnione zostały zarówno te w ciepłych, jak i nieco chłodniejszych częściach kontynentu. Jakie miejsca znalazły się w zestwieniu? Jeśli marzycie o urlopie na wyspie, ten materiał na pewno pomoże wam wybrać odpowiedni dla was kierunek.

Źródło: „12 of the best islands in Europe”, lonelyplanet.com [dostęp: 25.06.2024]

12 najlepszych wysp w Europie na wakacje

1/12

Korčula, Chorwacja

Korčulę, najbardziej zieloną z wysp Dalmacji, pokrywają liczne winnice, gaje oliwne i gęste lasy. Latem jest tu dość tłoczno, ale warto się tu wybrać również poza sezonem. Dobrze zachowane średniowieczne miasta i wsie są pełne historycznej architektury, od gotyckich, renesansowych i barokowych pałaców po proste kamienne chaty i domy w głębi kraju. Można tu także wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę do małych winiarni i tłoczni oliwek lub zobaczyć tradycyjne tańce ludowe, procesje religijne i występy muzyczne, albo jeszcze lepiej: poleniuchować na piaszczystej plaży, co w Chorwacji jest dość niespotykane.

2/12

Skiatos, Grecja

Bogata w historię, pachnąca sosnami wyspa położona jest niedaleko Grecji kontynentalnej, w połowie drogi między Atenami i Salonikami. Jej mała i spokojna stolica to połączenie ulic otoczonych białymi murami oraz tradycyjnej architektury wyspiarskiej. Z kolei niewiarygodnie piękna linia brzegowa stanowi szereg błogich pasm wspartych gajami oliwnymi. Inny powód, aby się tu wybrać na wakacyjny wypoczynek? Lokalna kuchnia. Skiatos to bowiem miejsce, gdzie rodzinne tawerny od lat serwują sałatki z fetą, chrupiące złociste chipsy i półmiski świeżych owoców morza.

3/12

Sardynia, Włochy

Jak w skrócie opisać mieszkańców największej – zaraz po Sycylii – wyspy na Morzu Śródziemnym? Niezwykła duma z kultury i dziedzictwa, uparte braterstwo oraz zaraźliwa pasja do la festa i slow food, które są naprawdę fascynujące. Pobyt tutaj to zdecydowanie coś więcej niż tylko obijanie się na najpiękniejszych plażach europejskich wybrzeży. To również odkrywanie naturalnego siedliska obejmującego nadmorskie ścieżki, spektakularne zatoki otoczone klifami, skaliste góry, nakrapiane owcami pastwiska, odległe wioski na wzgórzach, neolityczne grobowce i średniowieczne miasta pełne tajemnic.

4/12

Korsyka, Francja

Choć jest częścią Francji od ponad 200 lat, dzika Korsyka drastycznie różni się od kontynentalnej części kraju. Wyjątkowa korsykańska tożsamość emanuje z każdej wioski na wzgórzu. Naturalny krajobraz Korsyki jest natomiast kalejdoskopowy: piaszczyste plaże i zatoczki, gęste lasy i zielone doliny, grzbiety górskie i skaliste cyple to raj dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Ogromna różnorodność geograficzna jest także podstawą fascynującej, wieloaspektowej historii wyspy.

5/12

Minorka, Hiszpania

Najbardziej wysunięty na wschód kraniec Hiszpanii jest przesiąknięty słońcem i owinięty plażą obmywaną przez Morze Balearskie. Piękna Minorka oferuje inspirująco zaprojektowane wiejskie hotele, tajemnicze ruiny z epoki brązu, falujące tereny podmokłe, nadmorskie szlaki i szereg najpiękniejszych plaż. Dwa eleganckie miasta opowiadają natomiast historie o swojej burzliwej przeszłości: portowa stolica Maó pełna jest imponującej architektury, a kolorowa Ciutadella ma iście hiszpański klimat. Od błogich plaż po bogate dziedzictwo gastronomiczne – ta powolna wyspa powoli jest symbolem odpowiedzialnego podróżowania.

6/12

Saaremaa, Estonia

Na największej wyspie w Estonii znajdziemy dębowe i jałowcowe lasy, skaliste klify morskie i małe wioski, które wciąż podążają za starożytnym rytmem wiejskiego życia. Dla Estończyków stare wiatraki, usiane kwiatami łąki i wielowiekowa historia folklorystyczna Saaremaa są wręcz magiczne. Jeden z najbardziej imponujących zamków w kraju wznosi się nad malowniczym miastem Kuressaare – największą osadą na wyspie – a labiryntowe korytarze pełne są estońskich skarbów. Saaremaa znana jest również ze swojej kuchni: chleba żytniego, wędzonych ryb oraz najlepszych piw.

7/12

Lofoty, Norwegia

Na ten archipelag ulokowany na krańcu Ziemi można dostać się promem lub szeregiem tuneli drogowych i mostów łączących wyspę z kontynentalną Norwegią. Surowe naturalne piękno tego miejsca jest po prostu oszałamiające. Pory roku na tym nierównym łańcuchu wysp wyznacza rybołówstwo, rolnictwo i turystyka. W białe letnie noce północne słońce oblewa złotem góry wyspy i zmienia Morze Norweskie w blady fiolet, którego żaden malarz nie jest w stanie w pełni uchwycić. Zimą możemy natomiast oglądać tu kolorowe tango zorzy polarnej – majestatyczne, niezrównane i całkowicie niezapomniane.

8/12

Gotlandia, Szwecja

Znana jako „Królowa Bałtyku” Gotlandia to magiczna wyspa, na której średniowieczne miasta i kościoły sąsiadują z piaszczystymi plażami i wydmami, rzeźbionymi skałami morskimi, bujnymi łąkami i sennymi wioskami. To największa wyspa Szwecji, położona na Morzu Bałtyckim mniej więcej w połowie drogi między Szwecją kontynentalną a Estonią. Są tu wąskie, brukowane uliczki i urocze domki Visby. Z dala od szczytu sezonu jest to spokojne i słabo zaludnione miejsce, dlatego najlepiej zwiedzać je na rowerze. W sierpniu przyjedź tu na średniowieczny tydzień, w listopadzie – na festiwal trufli, a przez cały rok – na pchle targi.

9/12

Texel, Holandia

Szerokie plaże z białym piaskiem, rezerwaty przyrody bogate w dziką przyrodę, skąpane w słońcu lasy i urocze wioski to tylko niektóre z atrakcji Texel, największej z Wysp Wattowych, które rozciągają się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Holandii. Typowo płaski holenderski krajobraz sprawia, że ​​jest to idealne miejsce do jazdy na rowerze. Co ciekawe, owce są tu wszędzie: lokalna wełna jest bardzo ceniona, a jagnięcina – zawsze w menu. Można nawet wybrać się tutaj na tzw. Lammetjes Wandeltrocht („spacer, aby popatrzeć na jagnięta”). Bogactwo atrakcji zapewnia jednak rozrywkę na całe dni.

10/12

Scilly, Anglia

Biorąc pod uwagę nieegzotyczną i często ponurą angielską pogodę, niezwykłe jest to, że kraj ten tworzy ekologiczny raj, w którym subtropikalne sukulenty, pustynne kaktusy i palmy w stylu Seszeli rosną jak chwasty w pobliżu pięknych plaż. A wszystko to dzięki odcięciu wysp od kontynentalnej części Wielkiej Brytanii, co zapewniło stworzenie unikalnego ekosystemu szczęśliwie niezakłóconego przez inwazyjne gatunki roślin i zwierząt. Ten rajski ciąg ponad 200 wysp – z których pięć jest zamieszkanych – należy do Księstwa Kornwalii. Co ciekawe, brytyjska tradycja kulinarna jest tu kusząco żywa: zjemy tu m.in. pyszne krabowe kanapki, rybę z frytkami, kremowe lody i wiejskie krówki.

11/12

Skye, Szkocja

Krajobraz drugiej co do wielkości szkockiej wyspy (i zarazem najbardziej spektakularnej) rozciąga się od jezior po szczyty, wodospady i klify. Do imponujących gór i wrzosowisk można dotrzeć pieszo mostem z lądu, ewentualnie na rowerze. Wisienką na torcie są bajkowe zamki i kolorowe wioski rybackie oraz muzea, galerie i sklepy z rękodziełem ulokowane w tętniących życiem miasteczkach. Warto jednak zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy: nazwa Skye pochodzi od staronordyckiego słowa sky-a, oznaczającego „chmurną wyspę”. Pogoda tutaj jest w najlepszym wypadku nieprzewidywalna, ale kłębiące się chmury i ponure niebo tylko potęgują klimat.

12/12

Inis Mór, Irlandia

Największa z trzech Wysp Aran w Zatoce Galway to miejsce, w którym tradycyjna muzyka, kultura i dziedzictwo idą w parze z żywym kalendarzem festiwali i wydarzeń. Rozległa sieć ręcznie zbudowanych kamiennych murów przecina spękany wapienny krajobraz, a jedyna droga na wyspie jest połączona niezliczonymi uliczkami prowadzącymi do starożytnych pomników, średniowiecznych kościołów i potężnych latarni morskich. Możesz tu także delektować się świeżym homarem, świętować przesilenie letnie lub po prostu podziwiać wyjątkową kulturę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze