Aplikacje przydatne w podróży

fot.123rf

Pakowanie walizek to nie lada wyzwanie – cała sztuka polega na tym, by wziąć to, co niezbędne, i nie zrobić nadbagażu. Zasada ta sprawdza się również w przypadku smartfona lub tabletu. Radzimy, jakie aplikacje zabrać ze sobą w podróż.
Tanie podróżowanie

Bezpłatną aplikację BLABLACAR pobierzesz i z Google Play, i z App Store, możesz też korzystać z niej na www.blablacar.pl. To chyba najpopularniejszy w Polsce system, dzięki któremu za parę złotych można dotrzeć do miejsca przeznaczenia – przydatny zarówno dla kierowców (jeśli nie lubisz podróżować sama albo chcesz, by zwrócił ci się koszt benzyny), jak i dla pasażerów (zabranie się z kimś samochodem często jest szybsze, ciekawsze i tańsze niż pociągiem czy autobusem). Serwis podaje, że ma 20 milionów użytkowników i skuteczny sposób weryfikowania prawdziwości danych osobowych zarówno oferujących podwózkę, jak i chcących się na nią załapać.

Ile to kosztuje?

Z pewnością każdemu obieżyświatowi, zwłaszcza preferującemu egzotyczne kierunki, przyda się przelicznik walut, i to taki, który działa także offline (bez połączenia z Internetem). Taką aplikacją dostępną w wersji darmowej zarówno na Androida, jak i na iOS jest XE CURRENCY – w bazie są wszystkie waluty świata.

Słownik

Tubylcy na ogół bardzo doceniają fakt, że staramy się mówić w ich języku. Pomocna może się okazać aplikacja na Androida pod nazwą WIELOJĘZYCZNY SŁOWNIK POLSKI. Jest to bezpłatna aplikacja, bez reklam, która działa także offline, zatem w podróży bardzo przydatna. Zawiera tłumaczenia polskich słów na kilkadziesiąt innych języków i na odwrót, a w kilku językach – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim – umożliwia odtworzenie wymowy wybranego słowa.

Gdzie najfajniej?

Trudno wyobrazić sobie planowanie wakacji albo poruszanie się po nowym miejscu bez przewodnika TRIPADVISOR. Jest dostępny w formie aplikacji na Androida i iOS, a także jako serwis WWW. To przewodnik tworzony przez samych turystów – dzięki ich rekomendacjom lub recenzjom poznasz prawdziwe informacje o hotelu, w którym chcesz się zatrzymać, a także dowiesz się, gdzie najlepiej i najsmaczniej (albo najtaniej) zjeść, co zwiedzić, jakich atrakcji nie można ominąć. Są też mapy i zdjęcia. Z aplikacji TripAdvisor możesz korzystać także wówczas, gdy nie jesteś podłączona do Internetu.

Zdalne zarządzanie

Dzięki aplikacji KAYAK – jest dostępna na Androidy, iOS, Windows Phone i Kindle – możesz śledzić status swojego lotu, wypożyczyć samochód, zarezerwować hotel w najbardziej dla ciebie atrakcyjnej i korzystnej formie i cenie. Serwis (www.kayak.pl) oraz aplikacja pozwalają bowiem na porównywanie setek stron z ofertami podróży na całym świecie w trakcie jednego wyszukiwania. Jest duża szansa, żeby znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, a następnie śledzić na bieżąco status usługi. Można też stworzyć listę bagażu i sprawdzać kursy walut.

Po Polsce

Dla tych, którzy cenią sobie polski krajobraz i chcą poznać dobrze własny kraj, ciekawym rozwiązaniem zapewne okaże się aplikacja POLSKA NA WAKACJE. Możesz zacząć wyszukiwanie od punktów najbliższych twojego miejsca zamieszkania (dzięki geolokalizacji) albo wybrać jedną z już gotowych propozycji, np. Dolinę Narwi, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Hel czy – dla miłośników urbanistyki – większych i mniejszych miast. Dostępne są opisy, mapy, zdjęcia, wykazy ścieżek rowerowych, adresy wybranych miejsc noclegowych. Aplikacja na iOS i Windows Phone, darmowa.