fbpx

Zamawianie paczek do domu – czy to bezpieczne? Rady Światowej Organizacji Zdrowia

Zamawianie paczek do domu - czy to bezpieczne? Rady Światowej Organizacji Zdrowia
(Fot. iStock)

Światowa Organizacja Zdrowia każdego dnia dostarcza rzetelnych informacji na temat koronawirusa i choroby, którą wywołuje (COVID-19). Warto zaznaczyć, że badania nad sposobem rozprzestrzeniania się wirusa i jego działaniem nadal trwają. WHO będzie udostępniać zaktualizowane wyniki.

Czy poprzez przesyłkę kurierską można się zarazić koronawirsem?

Prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem poprzez produkty albo opakowania, w których są dostarczane, jest niskie. Szanse na przetrwania wirusa wystawionego na działanie różnych warunków i temperatury również są niskie.

Amerykańska Centra Chorób Zakaźnych (CDC) poinformowała, że nie jest znany żaden udokumentowany przypadek zakażenia poprzez przesyłane towary, listy, paczki.

Niemniej, lepiej zachować wszelkie środki ostrożności. Jeśli uważasz, że powierzchnia produktu albo paczki mogła zostać zainfekowana, wyczyść ją środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa. Po rozpakowaniu paczki, umyj ręce mydłem z wodą, albo zdezynfekuj dłonie specjalnym preparatem. Unikaj dotykania oczu, ust i nosa.

Jak długo wirus utrzymuje się na powierzchniach?

Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący chorobę COVID-19 jest w stanie przeżyć na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że mogą one utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin, lub nawet kilka dni. Zależy to od rodzaj powierzchni, oraz warunków otoczenia – temperatury i wilgotności.

Jak się rozprzestrzenia COVID-19?

Ludzie mogą złapać COVID-19 od innych osób, które mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Zarażone kropelki lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół. Ludzie zarażają się dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając swoich oczu, nosa lub ust. Zaleca się również, żeby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej, by bezpośrednio nie złapać od niej wirusa.