1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Festiwal "Sacrum Profanum" w Krakowie

Festiwal "Sacrum Profanum" w Krakowie

Festiwal "Sacrum Profanum" jest jednym z najważniejszych projektów prezentujących muzykę XX wieku i najnowszą. Powołany został do życia w 2003 roku przez ówczesne Biuro Kraków 2000 we współpracy z Filharmonią Krakowską i Polskim Wydawnictwem Muzycznym w miejsce odwołanego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego.

Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do przecinających się w współczesnej motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje festiwalu poświęcone kolejno muzyce m.in. kompozytorów z Wiednia (2004), Rosji (2005), Francji (2006), USA (2007), Niemiec (2008), Wielkiej Brytanii (2009) i Skandynawii (2010). Jego rangę buduje udział najwyżej cenionych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien, Theatre of Voices, Asko | Schönberg, London Sinfonietta, musikFabrik. Sacrum Profanum łączy także muzykę poważną z innymi nurtami, stąd obecność na festiwalu czołowych wykonawców polskiego jazzu (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer), czy gwiazd takich, jak Aphex Twin i zespół Kraftwerk. Jednocześnie – poprzez zamówienia utworów u polskich kompozytorów i powierzanie ich wykonań czołowym zagranicznym formacjom – promuje narodową kulturę na świecie (projekt "Made in Poland").

Bezprecedensowymi wydarzeniami festiwalowymi są koncerty w obiektach poprzemysłowych. Na potrzeby koncertów "Sacrum Profanum" adaptowane były takie miejsca, jak Fabryka Oskara Schindlera, Muzeum Inżynierii Miejskiej, czy hale fabryczne w hucie ArcelorMittal Poland.

Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny "Gramophone", cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Co roku festiwalowe wydarzenia relacjonują dziennikarze z Polski i zagranicy, w tym przedstawiciele tak prestiżowych redakcji, jak m.in. BBC, "The Times", "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Die Welt" i telewizja Mezzo.

Dziewiąta edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 11-18 września 2011 roku i prezentować będzie twórczość kompozytorów amerykańskich, m.in. Steve'a Reicha, Johna Adamsa, Davida Langa, Julii Wolfe i Michaela Gordona. W ramach cyklu "Made in Poland" w interpretacji cenionych zespołów ze świata - Ensemble Modern, Klangforum Wien, Asko|Schönberg, Alarm Will Sound i London Sinfonietta - usłyszymy inspirowane wybranymi tekstami Czesława Miłosza nowe kompozycje Pawła Mykietyna, Aleksandry Gryki, Dobromiły Jaskot, Wojciecha Ziemowita Zycha, Agaty Zubel i Jagody Szmytki.

Więcej informacji pod tym adresem:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze