1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. W kobiecym interesie – badania ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami

W kobiecym interesie – badania ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami

Półtora miliona Polek z niepełnosprawnościami ma do dyspozycji 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb. (Fot. iStock)
Półtora miliona Polek z niepełnosprawnościami ma do dyspozycji 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb. (Fot. iStock)
Ruszyła 4. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”, która co roku przypomina Polkom o konieczności wykonywania badań ginekologicznych. W tym roku adresowana jest ona do wszystkich kobiet, ale zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami.

Regularne badania ginekologiczne: USG, cytologia czy wykluczenie obecności wirusa HPV w organizmie to podstawa kobiecej profilaktyki zdrowotnej. Niestety nie każda z nas ma dostęp do takich badań. Wykluczone są zwłaszcza kobiety z niepełnosprawnościami, których w Polsce żyje półtora miliona. Tymczasem liczba gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb to 158… Właśnie dlatego tegoroczna edycja zachęcającej do badań akcji organizowanej przez firmę Gedeon Richter odbywa się pod hasłem „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”.

Mobilny gabinet ginekologiczny

Aż 64 proc. kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty u ginekologa ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu. Część z nich z tego względu nie była u ginekologa ani razu. W ramach akcji firma Gedeon Richter stworzyła więc mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, korzystając ze wskazówek Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon. Są w nim sprzęt oraz udogodnienia komunikacyjne (choćby takie jak winda), które mają sprawić, że będą się w nim czuły komfortowo nie tylko pacjentki z niepełnosprawnością ruchową, lecz również wzroku czy słuchu. Personel medyczny i asystujący został odpowiednio przeszkolony. W gabinecie będzie też tłumacz Polskiego Języka Migowego. Znajdą się tam rówież dokumenty i ulotki w alfabecie Braille’a dla osób niedowidzących oraz pętla indukcyjna, która ułatwia porozumieć się z osobą niedosłyszącą.

– Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie, często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaanagażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego – mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka.

Akcja startuje 1 lipca

Mobilny gabinet ginekologiczny rusza w Polskę już w lipcu i zawita do 10 miast w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W ramach kampanii zorganizowany zostanie cykl konsultacji z bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). O szczegółach przeczytasz na stronie .

Wraz z Fundacją Kulawa Warszawa powstał też film edukujący, jak wspierać pacjentkę w czasie wizyty i współpracować z osobami z niepełnosprawnościami. Otwiera głowę, uczy empatii i ułatwia wzajemną komunikację.

Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon stworzyły też bazy gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Znajdziesz je na stronach: oraz . Niestety, choć fundacje stale przyjmują nowe miejsca na listę, wciąż brakuje gabinetu, który spełniałby wszystkie parametry dostępności...

Akcja badań profilaktycznych dla wszystkich kobiet, ale zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami rusza 1 lipca. (Fot. Materiały prasowe) Akcja badań profilaktycznych dla wszystkich kobiet, ale zwłaszcza tych z niepełnosprawnościami rusza 1 lipca. (Fot. Materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze