fbpx

Jajo w codziennej diecie

Jajo w codziennej diecie
(Fot. materiały partnera)

W styczniu 2016 roku Instytut Żywności i żywienia opublikował nową propozycję piramidy żywienia, którą nazwał piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Jej stałym elementem zostało jajo, które zajęło miejsce zaraz obok ryb. Nic w tym dziwnego, bo oprócz walorów smakowych, stanowi ono źródło wielu składników odżywczych, w tym białka określanego mianem wzorcowego.

Białko wzorcowe zawiera pełny skład aminokwasowy konieczny do syntezy nowych protein oraz dobrze strawnych tłuszczów. W jajach znajdują się również takie cenne składniki, jak:

  • cholina (niezbędna do budowy osłonek mielinowych odpowiedzialnych za prawidłowe przesyłanie impulsów nerwowych),
  • witamina A (jest antyoksydantem, ale jest też bardzo istotna w procesie widzenia i regeneracji błon śluzowych czy skóry),
  • witamina D (jest niezbędna do prawidłowego działania układów: immunologicznego, hormonalnego, nerwowego i mięśniowego),
  • luteina i zeaksantyna (antyoksydanty wykazujące ochronne i wspomagające działanie na narząd wzroku), a także żelazo, cynk i fosfor.

Nic więc dziwnego, że jajo znalazło się w żywieniowym „must have’ie” zdrowej i zbilansowanej diety, zwłaszcza w diecie rosnącego, młodego człowieka. Dzieci, które regularnie spożywają jaja, są zdrowsze, rosną szybciej, a ryzyko wystąpienia karłowatości znacznie się u nich zmniejsza, a udowodnili to m.in. amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Jajo w codziennej diecie
(Fot. materiały partnera)

Kotlina Natury jest producentem jaj z chowów alternatywnych. Pochodzi z Sudetów i nade wszystko ceni sobie naturalność, umiar i zdrową dietę. Produkowane przez nich Dobre jaja – powstają w naturalnym obszarze Przedgórza Sudeckiego, a hodowcy dbają, by nioski żyły w komfortowych warunkach, miały dostęp do wybiegu i najlepszej paszy.

Kotlina Natury wierzy, że troska o dobrostan zwierząt i zrównoważone wykorzystanie zasobów, widoczna jest w produkowanych przez nich jajach. Dlatego postanowili dzielić się tym co mają najlepsze, z tymi którzy ich naprawdę potrzebują – dziećmi.

Jajo w codziennej diecie
(Fot. materiały partnera)

Tak powstała akcja Dobre Jajo, w ramach której Kotlina Natury przekazuje jaja z wolnego wybiegu do domów zajmujących się opieką nad dziećmi, prowadzonymi przez stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

Możesz nam w tym pomóc! Wystarczy, że wybierając jaja w sklepie sięgniesz po opakowanie oznaczone logiem akcji Dobre Jajo – a my zrobimy resztę!

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze