1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Jak wybrać odpowiedni biustonosz?

Jak wybrać odpowiedni biustonosz?

Biustonosz to jeden z podstawowych elementów damskiej garderoby. (Fot. iStock)
Biustonosz to jeden z podstawowych elementów damskiej garderoby. Chociaż nosi go każda kobieta, to nie każda potrafi dobrać właściwy stanik, nie tylko w kwestii rozmiaru, ale również kroju. Sprawdź, jaki biustonosz będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Biustonosz należy dobierać, biorąc pod uwagę krój, fason, rozmiar i stan piersi. O ostatnim kryterium zapomina wiele kobiet, ryzykując tym samym utratę wygody oraz odpowiedniego podtrzymania biustu. Choć nie jest to reguła, piersi krągłe i jędrne najlepiej czują się w biustonoszach typu half-cup, plunge lub balkonetka, natomiast te bardziej "zmęczone" i nieco obwisłe będą wyglądały lepiej w biustonoszu z pełną miseczką.

Biustonosz full-cup, czyli z pełną miseczką

Biustonosze full-cup uznawane są za jedne z najwygodniejszych i najbardziej praktycznych. Miseczka zbudowana jest z kilku połączonych elementów, zwykle od 2 do 5, i zakrywa całe piersi. W tym rodzaju biustonosza biust wygląda okazale, ponieważ uzyskuje okrągły, naturalny kształt, co widać jeszcze bardziej, kiedy piersi są dobrze podtrzymywane - tak jak w przypadku tego biustonosza. Popularne full-cupy to idealna propozycja na co dzień, jednak gorzej sprawdzają się w przypadku bluzek lub sukienek z dużym dekoltem.

Biustonosz half-cup, czyli nisko zabudowany

Jednym z rodzajów biustonoszy, które można zakładać do ubrań z dużym dekoltem, jest biustonosz half-cup. To wersja nisko zabudowana, która odsłania górną część piersi, jednocześnie doskonale podtrzymując cały biust. Dzięki temu piersi układają się w dwie zgrabne kulki, co bardzo atrakcyjnie wygląda. Górne krawędzie miseczek tworzą niemal poziomą linię, co umożliwia ubieranie tego biustonosza pod odzież z prawie każdym rodzajem dekoltu.

Bardotka - biustonosz bez ramiączek

Bardotki to biustonosze szczególnie lubiane przez panie, które noszą bluzki i sukienki bez ramiączek. Utrzymują się na ciele zwykle dzięki silikonowym paskom, wszytym w pas biustonosza. Często mają również niemal poziomą linię górną miseczek, chociaż niektóre modele posiadają pełne, zaokrąglone miseczki. Powszechnie uważa się, że bardotki nie są odpowiednie dla pań, które mają duży biust, nie jest to jednak prawda. Wielu producentów stworzyło specjalne kroje bardotek, przeznaczone typowo dla właścicielek dużych piersi. O tym jak dobrać taki biustonosz można przeczytać .

Plunge - biustonosz do dekoltów w szpic

Biustonosze plunge charakteryzują się obniżonym mostkiem, czyli częścią łączącą miseczki z przodu biustonosza. Biust wygląda bardzo okazale, chociaż niektóre modele mogą go nieco spłaszczać. Ten rodzaj stanika wybierany jest zwykle pod ubrania z głębokim dekoltem w kształcie litery V. Nie sprawdzają się jednak w przypadku odzieży z płytkim dekoltem lub bez dekoltu.

Balkonetka - połączenie full-cup i half-cup

Warty uwagi jest również krój nazywany balkonetką. To biustonosz, którego miseczki zakrywają piersi w mniejszym stopniu niż full-cup, a jednocześnie bardziej niż half-cup. Górna linia miseczek jest niemalże pozioma, ale zdarzają się również modele z obniżonym mostkiem, przeznaczone do noszenia pod ubrania z dużym, szerokim dekoltem. balkonetka nie będzie jednak nigdy tak nisko zabudowana jak biustonosz plunge.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze