fbpx

5 zasad codziennej pielęgnacji włosów – poradnik

Automatycznie zapisany szkic
fot. materiały prasowe

Mycie, odżywianie, suszenie – na pozór to nic trudnego. Niestety w praktyce często popełniamy błędy w codziennej pielęgnacji włosów i w ten sposób pogarszamy ich kondycję. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o kosmyki, by były piękne, gładkie i lśniące.

Jak wybrać szampon?

Jeżeli woli się częstsze, a nawet codzienne mycie, lepiej używać łagodnych szamponów bezzapachowych. Przy rzadszym myciu można sięgnąć po preparaty o szczególnym przeznaczeniu, na przykład do włosów przetłuszczających się, suchych albo farbowanych. Warto pamiętać, że wiele łagodniejszych szamponów się nie pieni albo robi to w mniejszym stopniu niż silniej działające kosmetyki. Jest to zaleta, dlatego że skuteczność oczyszczania nie zależy od ilości wytworzonej piany. Im szampon mniej się pieni, tym łagodniej działa na skórę i pasma.

Jak nakładać odżywkę?

Odpowiednio często używana odżywka do włosów to klucz do lśniących, zadbanych kosmyków. Takie kosmetyki powinno się nakładać podczas każdego mycia głowy. Najlepiej sięgać po te o naturalnym składzie, nieobciążające nadmiernie pasm. Każdy producent określa szczegółowo, jak stosować jego wyrób i warto się do tej instrukcji stosować. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady. Przede wszystkim trzeba nakładać odżywkę na wilgotne, a nie mokre włosy, by preparat nie spłynął z pasm. Należy odcisnąć nadmiar wody i dokładnie wmasować kosmetyk w kosmyki. Ponadto przy problemach z nadmierną produkcją sebum odżywkę nakłada się od połowy długości włosów lub poniżej uszu. Dzięki temu unika się konieczności codziennego mycia pasm.

Odżywka do włosów albo maska nawilżająca do włosów powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb. Kosmetyki zwiększające objętość nadają się dla wszystkich, którzy narzekają na płaską fryzurę. Odżywka do włosów suchych doskonale nawilża, a ta do przetłuszczających się regeneruje bez obciążania. Kosmetyk można też dobrać do faktury kosmyków. Przykładowo odżywka do włosów kręconych sprawdzi się w przypadku loków. Pięknie podkreśli ich naturalny skręt. Na rynku dostępne są też kosmetyki pomagające w problemach z rozczesywaniem. Rozmaite odżywki do włosów – naturalne i łagodne dla skóry głowy – można zamówić na tej stronie.

Warto, by woda przeznaczona do spłukiwania odżywki z włosów była chłodna. Pomoże to zamknąć łuski włosowe i uchronić pasma przed utratą wilgoci. Spłukiwać należy bardzo dokładnie, aby na głowie nie zostały ślady kosmetyku.

Jak często myć włosy?

Włosy nie wymagają zwykle codziennego mycia. Zdaniem dermatologów wystarczy robić to co dwa, trzy, a nawet cztery dni. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pasm obciążonych zbyt dużą ilością preparatów używanych do pielęgnacji i stylizacji. Wówczas codzienne mycie jest nie do uniknięcia. Gruczoły łojowe pracują intensywniej, dlatego nie pozwalają zrezygnować z oczyszczania skóry głowy każdego dnia.

Podczas mycia warto masować głowę, a pasma delikatnie ugniatać. Wówczas kosmyki się tak nie plątają. Z kolei żeby nadmiernie nie pobudzać gruczołów łojowych, wskazane jest korzystanie z letniej wody. Gorąca nie umyje pasm lepiej – przyczyni się za to do szybszego przetłuszczania.

Jak wycierać pasma?

Po myciu i odżywianiu trzeba delikatnie odsączyć nadmiar wody. Nie można trzeć pasm ręcznikiem, skręcać w supeł ani ściśle zawijać materiałem. Mokre włosy są bardzo wrażliwe i przez to podatne na uszkodzenia. Podczas codziennej pielęgnacji łatwo je zniszczyć. W odsączaniu wody z kosmyków pomocny będzie bawełniany ręcznik albo t-shirt. Cechuje je delikatność, dlatego okażą się przyjazne dla pasm.

Jak suszyć włosy?

Najlepiej pozwolić włosom wyschnąć naturalnie. Z pewnością będzie to dla nich najzdrowsze. Jeśli jednak trzeba użyć suszarki, należy suszyć włosy chłodnym powietrzem. Uchroni to je przed utratą wilgotności. Wysoka temperatura może ponadto osłabiać strukturę pasm. Niewskazana będzie więc także częsta stylizacja na gorąco.

Dzięki wyżej opisanym zasadom codziennej pielęgnacji Twoje włosy będą zdrowe i zadbane. Pasma nie ulegną uszkodzeniom, a ich kondycja może ulec znacznej poprawie. Jeżeli będziesz codziennie troszczyć się o swoją fryzurę, włosy zaczną olśniewać blaskiem i pięknem.