1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Jak testować perfumy?

(Fot. materiały partnera)
O sposobach testowania perfum można pisać istne wypracowania. Poszukując informacji na ten temat np. w Internecie, problematyczna może okazać się ilość sprzecznych informacji. Psikać na papierowy papierek, na ubranie czy na nadgarstek? A może zamówić testery perfum damskich lub męskich do domu i wypróbować dany zapach na spokojnie w domu? Czy w 100 proc. mogę polegać tylko na swoim zmyśle powonienia? Ten artykuł zawiera kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo testować perfumy, aby ich zakup okazał się najprzyjemniejszym wydarzeniem danego miesiąca. Zapraszamy do lektury!

W perfumerii? W domu? – testowanie zapachów

Testowanie perfum to wyjątkowo przyjemne zajęcie. Dostępne w drogeriach lub perfumeriach internetowych testery z gotowymi blotterami (tak fachowo nazywają się te papierowe paseczki) wręcz dopominają się o chociaż jedno psiknięcie, i robimy to nawet wtedy, gdy nie mamy zamiaru kupować tego dnia żadnych perfum. Często sam zapach trafia na nasze nadgarstki – poza domem jest to najłatwiej dostępne miejsce aplikacji perfum. Nie dajmy się jednak zwieźć własnym zmysłom. Kupno danej kompozycji po 20 minutach spędzonych w sklepie może okazać się prawdziwą zapachową katastrofą. Pierwsze wrażenie potrafi być wyjątkowo złudne, a nie ma chyba nic gorszego niż wydanie pieniędzy na flakon perfum, których nie będziemy używać ze względu na zapach, jaki rozwijają po kilku godzinach, prawda? Do prawidłowego przetestowania perfum potrzebne są nam: czas, spokój, cierpliwość… oraz własna skóra.

Testowanie zapachu nie może odbywać się w pośpiechu. Znając specyfikę perfum, musimy pamiętać o trzech głównych akordach: głowy, serca i podstawy. Pierwsza docierająca do nas woń, która potrafi nas oczarować i zmącić nasze zmysły, to właśnie akord serca. Ma niejako „zaatakować” nasze zmysły i skłonić swoim wspaniałym aromatem do zakupu danego zapachu. Jest efekciarski, ale ma jedną dużą wadę – akordy głowy są bardzo ulotne i często nie czuć ich już po 20 minutach! W perfumach najbardziej powinny interesować nas nuty serca oraz podstawy. To one utrzymują się najdłużej, powoli rozpoczynając swoją projekcję, która może być wyczuwalna nawet następnego dnia. Teraz rozumiecie, dlaczego nie warto kupować perfum pod wpływem impulsu?

Spokój zacisza domowego jest nieodzownym elementem przemyślanego zakupu perfum. Perfumerie, drogerie są dosyć specyficznymi miejscami. Duża liczba osób, powietrze przesycone różnymi woniami (pamiętajmy, że testujących może być kilku w jednym miejscu) mogą skutecznie zakłócić odbiór zapachu. Wstępne zapoznanie się z zapachem za pomocą papierka może być pomocne, ale to niezakłócona zapachami przestrzeń domu będzie najlepszym doradcą.

Cierpliwość – czasami, aby znaleźć wymarzony zapach, musimy się za nim „nachodzić”. Współcześnie najwygodniejszą formą testowania perfum jest zamówienie wielu próbek z perfumerii online. Testowanie zapachów dostarczonych przez kuriera możemy rozpocząć już 2 dni od złożenia zamówienia. W takim przypadku, aby podjąć ostateczną decyzję, najlepiej sporządzać notatki: pamięć potrafi być złudna, a zapachy mieszać się w jedno, więc warto mieć graficzny zapis wad i zalet danego zapachu. Nie zapominajmy również o powtórzeniu testu w różnych środowiskach, z dłuższymi odstępami czasu. Jedne perfumy doskonale będą poprawiały nam humor w pracy, inne podkreślą intymną atmosferę wieczoru we dwoje, prawda?

Dlaczego testowanie zapachu na papierku jest tylko formą „pomocy”? Bo nie jest to miejsce docelowe dla perfum. To na naszej skórze zapach ma rozwinąć swoje najpiękniejsze oblicze. Papierek testera doskonale chłonie płyn, ale sam posiada własny „papierowy zapach”, przekłamując niejako aromat perfum. Każdy z nas pachnie inaczej, a chemia naszego ciała jest unikatowa. Chcą poznać w 100 proc. bukiet perfum, przetestujmy je na czystej skórze, wolnej od innych zapachów (tak, mydło czy aromatyzowane mleczko do ciała mogą zmieszać się z perfumami, tworząc nie najlepsze połączenie zapachowe). Weźmy pod uwagę również sposób, w jaki sposób aplikujemy perfumy: czy robimy to miejscowo, psikając np. tylko włosy lub nadgarstki, czy globalnie, pozwalając otulić się zapachową mgiełką docierającą z kilku miejsc naraz.

Liczy się miejsce – gdzie aplikować perfumy?

Aby zapach utrzymywał się jak najdłużej oraz aby nie dopadły nas wyrzuty sumienia z faktu „marnowania” drogich perfum, których nie czuć już po godzinie, należy znaleźć na swoim ciele miejsca ich aplikacji tak, aby w pełni wydobyć z nich cały wachlarz zapachów. Jak znaleźć takie miejsca? Wbrew pozorom bardzo prosto. Są to przede wszystkim miejsca wyczuwalnego tętna. Punkty te cechują się ciepłotą oraz ukrwieniem. Dzięki tym czynnikom zapachy długo oraz dobrze się rozwijają. Takie miejsca możemy znaleźć na wewnętrznej stronie nadgarstka, tętnicy szyjnej, za uszami, na zgięciu łokci, pod kolanami oraz pomiędzy i pod piersiami. Perfumy aplikowane w te miejsca (tyczy się to zarówno pań, jak i panów) dzięki ciepłocie ciała są najbardziej wyczuwalne oraz pięknie rozwijają swoje nuty. Zapach perfum zostanie z nami dłużej, jeśli zdecydujemy się również okryć mgiełką nasze włosy oraz ubrania. Czyste, umyte, suche włosy są doskonałym nośnikiem nut zapachowych. Warto jednak pamiętać o aromacie kosmetyków używanych do pielęgnacji włosów, które mogą zmienić charakter perfum. Alkohol zawarty w kosmetykach może również nadmiernie wysuszyć włosy.

Jak aplikować perfumy?

Jak było wspomniane wcześniej w tym artykule – podstawą długotrwałego zapachu jest odpowiednio przygotowana, czysta, nawilżona skóra. Ciało należy spryskać zapachem przed nałożeniem ubrań. Pamiętajmy o dodatkowym czasie na wchłonięcie się zapachu oraz o tym, że niektóre perfumy mogą poplamić odzież oraz zniszczyć biżuterię. Warto pamiętać, że perfumy rozwijają swój bukiet na skórze w ciągu kilku godzin. Jeśli czeka nas spotkanie, należy spryskać ciało około pół godziny wcześniej – tak uzyskamy najlepszy, w pełni rozwinięty zapach.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwieje niektóre wątpliwości oraz stanie się podstawą samych udanych, świadomych zakupów. Testowanie perfum jest niezwykle przyjemne, a będzie jeszcze milsze, jeśli dzięki nabytej wiedzy kupimy zapach, który będzie podkreślał nasz charakter oraz atuty jak żaden inny. Idealne perfumy dla siebie znajdziesz za pośrednictwem perfumerii online – Louma.pl!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze