fbpx

Wyjaśniamy symbole na kosmetykach

Wyjaśniamy symbole na kosmetykach

O tym, że należy czytać etykiety produktów spożywczych, wiemy nie od dziś. My natomiast zachęcamy do czytania także etykiet kosmetyków. Wyjaśniamy, co oznaczają niektóre symbole, tak by także zakupy kosmetyczne były bardziej świadome!
 

symbole

Symbol ręki lub książeczki – pojawia się wówczas, gdy informacje o danym kosmetyku obecne są na dołączonej ulotce a nie na opakowaniu kosmetyku.

Symbol otwartego słoiczka – oznacza czas, w którym stosowany przez nas kosmetyk jest bezpieczny dla zdrowia, licząc od momentu pierwszego użycia.

Płomień– oznacza produkt łatwopalny. Kosmetyk taki musi być chroniony przed słońcem i bardzo wysokimi temperaturami. Nie może być przekłuwany, spalany ani rozpylany nad otwartym płomieniem.

Symbol UVA– symbolizuje produkt spełniający zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA.

Człowiek wrzucający opakowanie do śmietnika– produkt przeznaczony jest do recyklingu i powinien być wyrzucony do specjalnego pojemnika.

Symbol E gwarantuje, iż producent podczas procesu produkcji i pakowania korzystał ze standardowego systemu kontroli wagi lub objętości.

Odwrócony epsilon to symbol obecny na opakowaniach aerozoli oznaczający zgodność z polskimi i europejskimi wymaganiami, które są stawiane tego typu wyrobom.

Królik oznacza, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Zgodnie z Ustawą o kosmetykach „Producent może umieścić na pojemniku, opakowaniu jednostkowym zewnętrznym lub dołączonej ulotce, nalepce, taśmie lub kartce informację, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach jedynie wówczas, gdy producent i jego dostawcy nie wykonywali i nie zlecali wykonania testów na zwierzętach kosmetyku, jego prototypu ani żadnego z jego składników oraz gdy nie zawiera on składników testowanych na zwierzętach przez innych producentów w celu wytworzenia nowych kosmetyków”.

Zielony punkt oznacza, że producent posiada podpisaną umowę z organizacją recyklingową, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku.

Ozon friendly oznacza, iż produkt nie zawiera freonów i halonów dzięki czemu nie niszczy warstwy ozonowej.