1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Zmiany w urlopach macierzyńskich

Zmiany w urlopach macierzyńskich

fot.123rf
fot.123rf
Od 2012 roku wchodzą w życie korzystne zmiany dla rodziców małych dzieci - urlop macierzyński będzie dłuższy o dwa tygodnie, a tacierzyński o tydzień.

Do 24 tygodni na macierzyńskim

Oznacza to, że kobieta, która urodzi dziecko w przyszłym roku może być na urlopie macierzyńskim nawet ok. 6 miesięcy. Ustawodawca zagwarantował 20 tygodni urlopu podstawowego, który zaczyna się automatycznie w dniu porodu. Oprócz tego jest jeszcze urlop dodatkowy, który trwa 4 tygodnie. Można z niego skorzystać bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. W tym celu należy złożyć wniosek u pracodawcy na tydzień przed rozpoczęciem dodatkowego urlopu.

Warto przypomnieć, że podstawowy jak i dodatkowy urlop macierzyński przysługuje kobietom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, które urodziły dziecko w trakcie jej trwania. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica nie może być zwolniona.

Tata może spędzić dwa tygodnie z maluszkiem

W pierwszym roku życia dziecka, tata ma prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego (do tej pory był to tylko jeden tydzień). O terminie ojcowskiego decyduje sam mężczyzna, a pracodawca nie może odmówić mu udzielenia urlopu w wybranym czasie. Urlopu ojcowskiego niestety pozbawieni są żołnierze, za to od niedawna mogą korzystać z niego policjanci.

Tata może również wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, z którego zrezygnuje kobieta. Według kodeksu pracy, mama po porodzie musi przebywać na urlopie minimum 14 tygodni, pozostałą część swojego macierzyńskiego – 6 tygodni może przekazać tacie. Oboje muszą przy tym dopełnić formalności – mama powinna powiadomić swojego pracodawcę o rezygnacji z części przysługującego jej urlopu, a tata złożyć u swojego pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które rozpoczęły urlop macierzyński lub ojcowski przed 1 stycznia 2012 roku również mogą skorzystać z dodatkowych tygodni.

Informacja prasowa: Verco Sp. z o.o.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze