fbpx

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

jak wychowac szczesliwe dziecko
123rf.com

Zastanawiasz się, jak wychować swoje dziecko, by było szczęśliwe? Oto kilka naszych propozycji, które mogą to ułatwić:

 1. Codziennie czytaj mu na głos. To najprostszy sposób i najbardziej skuteczny. Spędzasz z dzieckiem czas, uczysz go nowych rzeczy o świecie i zarażasz miłością do czytania i ciekawych historii.
 2. Prowadź mały pamiętnik życia swojego dziecka. Notuj takie rzeczy, jak jego pierwsza przejażdżka rowerem, pierwszy biwak czy pierwsze wakacje nad morzem. Możesz doklejać zdjęcia, umieszczać obok rysunki swojego dziecka, które kiedyś mu pokażesz.
 3. Śpiewaj – z nim, dla niego, o nim. Pokaż mu, że śpiew jest radosny, wyzwalający, może oddawać emocje.
 4. Razem z nim odkrywaj świat. Czy chodzi o spacer po parku czy nad rzeką, czy o weekendowy wyjazd na wieś, traktujcie to jak przygodę. Nawet w miejskim parku można odkryć magiczne miejsca, ciekawe rośliny, dziwne kamienie czy ukryte przed ludźmi zakamarki.
 5. Miejcie wspólny cel. Czy to będzie wolontariat na rzecz ochrony zwierząt morskich czy akcja sprzątania okolicy czy zawody sportowe miejcie coś, co was łączy, działanie czy pasję, która jest dla was ważna.
 6. Zaproś swoje dziecko do kuchni i wspólnie coś ugotujcie, przynajmniej raz w tygodniu. Ono zobaczy, jak przyjemne jest tworzenie potrawy z prostych składników, a przy okazji spędzicie czas wspólnie nad czymś twórczym, zamiast ograniczyć rodzinną aktywność do oglądania telewizji.
 7. Bądź otwarta na pomysły swojego dziecka. Nigdy nie oceniaj ich negatywnie, raczej interesuj się, jak zamierza je realizować, co mu się w nich podoba. Ważne, by twoje dziecko wiedziało, że ma w tobie wsparcie i pomoc w realizacji swoich marzeń.
 8. Nie pozwól, by proza życia, typu sprzątanie, wynoszenie śmieci, obowiązki i rozliczanie z nich, przesłoniły wam radość z bycia razem. Ze wszystkiego można uczynić przyjemność lub pokazać, że po przykrym obowiązku czeka na nas nagroda.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze