1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Brak motywacji? - sprawdź jak działa coaching

Brak motywacji? - sprawdź jak działa coaching

123rf.com
Widzisz, że Twój zapał do pracy zanika. Tematy rozmów koncentrują się na wszystkim, tylko nie na bieżących projektach... Masz problemy z mobilizowaniem się do „pracy na najwyższych obrotach”, szukasz wymówek, żeby nie zająć się pracą… ?

Czasami jakiś projekt porywa nas i wtedy przestajemy odczuwać zmęczenie, a każdy kłopot wydaje się łatwy do rozwiązania. Wtedy cieszenie się pracą jest oczywistością i nawet nie zastanawiamy się nad naszą motywacją.

Kiedy nie ma motywacji, jest...

Zapał do pracy nie jest to stan dany na zawsze i kiedy przychodzi pierwszy moment, kiedy praca przestaje sprawiać satysfakcję trudno zrozumieć co się z nami dzieje. Wtedy pieniądze czy możliwości awansu na chwilę poprawiają samopoczucie, ale nie jest tak, że mogą rzeczywiście zmienić sytuację. Objawami, po których można poznać, że to długotrwały stan, a nie chwilowe obniżenie nastroju to:
 • poczucie marnowania czasu w pracy
 • brak jasnego celu wykonywanych obowiązków
 • praca stała się przymusem a nie wyborem
 • nagłe przekonanie o utracie kompetencji i talentu
 • mogą pojawić się objawy takie jak: bezsenność, ból głowy, zaburzenia apetytu
Przyczyną spadku motywacji może być długotrwały stres w pracy, brak kontroli nad rezulatami pracy (“to nie ma znaczenia co napiszę w tym raporcie, szef i tak zrobi jak mu będzie wygodnie”), rutyna (“znowu muszę pisać tę opinię”) lub przeciążenie obowiązkami (“nie ma możliwości, żebym zdążył z tym wszystkim na czas”).

Motywowanie siebie

Co z tym wspólnego ma coaching? Co obca mi osoba może powiedzieć o mojej motywacji? Rozmowa z coachem to narzędzie do analizy. Skoro kiedyś miałeś motywację, a teraz jej nie masz, to znaczy, że stan zapału do pracy jest dla Ciebie osiągalny. Coaching daje możliwość, żeby przez godzinę, krok po kroku sprawdzić co się stało po drodze i jak do tego wrócić.

Oczywiście można przeprowadzić taki proces samemu na sobie. W zasadzie jest to coś, co często robimy. Sami radzimy sobie z drobnymi trudnościami w ciągu dnia i nie ma potrzeby, żeby ktoś z boku zadawał nam pytania i przysłuchiwał się naszym rozważaniom. Kiedy jednak nasze codzienne sposoby nie pomagają, można nad swoją motywacją popracować ze specjalistą. Dobrze zadane pytania i dobrane ćwiczenia to pierwszy krok do zmian.

Na czym polega coaching

Indywidualne sesje coachingowe mają na celu proces rozwoju osobistego i zawodowego. Dotyczą kwestii zgłoszonych przez Klienta, co znaczy, że rozmowa nie jest na przykład “o motywacji”, tylko o kłopotach z motywacją u osoby, która zgłasza się na coaching. Rozmowa dotyczy sytuacji z życia zawodowego tej osoby. Czasami warto spotkać się kilka razy, żeby zweryfikować postępy i wprowadzić poprawki do naszego planu zmian i przede wszystkim zmierzyć czy osiągane są zamierzone cele.

Pytanie konkursowe

Motywacja jest jednym z obszarów w życiu zawodowym gdzie coaching może być użyteczny. W jakich jeszcze sytuacjach i obszarach widzisz możliwość skorzystania z coachingu?

Najciekawsza odpowiedź zostanie nagrodzona pakietem 3 indywidualnych sesji coachingowych z psychologiem i coachem Martyną Gralewską. Spotkania mogę się odbywać w Warszawie bądź przez komunikator Skype.

Zapraszamy do udziału w konkursie. Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na konkurs.portal@zwierciadlo.pl.

Martyna Gralewska – psycholog i coach, prowadzi konsultacje psychologiczne i coaching indywidualny (). Ukończyła specjalistyczne szkolenie w The Milton H. Erickson Foundation, Inc (Phoenix, Arizona, USA). Korzysta z podejść skoncentrowanych na rozwiązaniach i w miarę możliwości - krótkoterminowych.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze