fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – N jak NIEPEWNOŚĆ

Alfabet pozytywnych emocji – N jak NIEPEWNOŚĆ
123rf.com

N jak NIEPEWNOŚĆ – według Wikipedii stan psychiczny, w którym ktoś nie jest pewny prawdziwości danego zdania lub nie jest pewny skutków jakiegoś działania.
Przedstawiciele austriackiej szkoły ekonomicznej uważają, że niepewność jest nieodłącznym elementem każdego ludzkiego działania. A to dlatego, że gdyby człowiek znajdował się w stanie pewności, to albo nie miałby bodźców do działania, albo działałby w sposób automatyczny.

Zazwyczaj nie lubimy tego stanu ale okazuje się, że jest on silnym afrodyzjakiem. Zespół psychologów z University of Virginia oraz z Harvardu dowodzi, że dla kobiet bardziej pociągający są ci mężczyźni, których uczuć nie są pewne. Choć zazwyczaj lubimy innych w takim stopniu, w jakim myślimy, że oni lubią nas, ale jeśli kobieta nie wie, co czuje do niej dany mężczyzna, zaczyna więcej o nim myśleć, a im więcej się na tym skupia, tym bardziej atrakcyjny wydaje się jej tajemniczy wybranek.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

Przeprowadzono eksperyment z udziałem studentek. Jednej grupie pokazano profile mężczyzn, którym najbardziej się one podobały, drugiej grupie powiedziano, że zaprezentowani mężczyźni ocenili je niżej przeciętnej, a przedstawicielki trzeciej grupy w ogóle nie wiedziały, co potencjalni partnerzy o nich myślą.Niekwestionowanymi liderami atrakcyjności stali się mężczyźni o nieujawnionym stopniu zainteresowania. Warto zauważyć, że wszyscy byli tak samo przystojni i sympatyczni.

Mamy więc receptę na to, jak stać się bardziej atrakcyjnym, ale nie przesadzajcie. Według Joanny Chmielewskiej: „Niepewność jest jak sól. Żadna potrawa bez niej nie nadaje się do zjedzenia, ale wyobraźmy sobie, że mielibyśmy się żywić wyłącznie solą”.

Warto natomiast zadbać o to, aby nasza własna niepewność stanowiła motywujący bodziec i nie przerodziła się w brak pewności siebie.

Chcesz, aby Twoje plany ( mimo niepewności ) zakończyły się sukcesem? Wizualizuj pozytywne efekty swoich działań. Stań się reżyserem filmu z własnym udziałem. Zamknij oczy i wyobraź sobie krok po kroku, scena po scenie, jak Twoje oczekiwania spełniają się. Powtarzaj tę wizualizację codziennie, przynajmniej przez 14 dni. To działa.

Powodzenia!

Czytaj blog Joanny Godeckiej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze