fbpx

Lustro wewnętrzne

Wewnętrzne lustro
123rf

Tylko ono się liczy. Jeśli będziesz się przeglądać w oczach innych, mierzyć swoją wartość sukcesem zawodowym albo wyglądem zewnętrznym, nie dowiesz się o sobie niczego. Które lustra kłamią?
Pavel Somov, psycholog i naukowiec, członek American Psychological Association, specjalizujący się w praktyce uważności, twierdzi że żyjemy w otoczeniu „luster”. Jest ich 10 i potrzebne są nam one w poznawaniu naszej Jaźni, prawdziwej istoty. Dzięki nim badamy swoją tożsamość, by odkryć kim nie jesteśmy i wreszcie kim jesteśmy.

1. Lustro odbijające nasz fizyczny wygląd
2. Lustro społeczne zatwierdzające nasze zachowania na tle grup
3. Lustro sytuacyjne pokazujące, jak sobie radzimy z wyzwaniami życiowymi
4. Lustro ról i współpracy odpowiadające za naszą relacyjność
5. Lustro tożsamości zawodowej określające naszą pracę
6. Lustro własności i posiadania, w którym odbija się nasza materia
7. Lustro zdrowia wskazujące jaki jest stan naszego organizmu
8. Lustro czasu zawierające naszą pamięć o przeszłości
9. Lustro słów pokazujące nasze językowe zdolności
10. Lustro wewnętrzne

Według Somova dziewięć pierwszych luster się nie liczy. Nie oferują nam one bowiem niczego. Dlaczego? Bo nie jesteś tym, kim widzą cię inni, oceniając twoje zachowania. Nie jesteś te tym, na kogo wyglądasz. Ty to nie twój wygląd, ani wiek, ani ciało, ani mieszkanie, którego jesteś właścicielką. Nie jesteś też zawodem, który wykonujesz. Nie świadczą o tobie ani twoje relacje, ani słowa które wypowiadasz. Nie jesteś też swoją przeszłością. Te wszystkie lustra kłamią i wprowadzają sporo zamieszania w tobie na temat tego, kim jesteś. Tylko lustro numer 10, lustro wewnętrzne, lustro medytacji pozwala ujrzeć prawdziwy przebłysk twojej Jaźni, autentycznej istoty. Tam usłyszysz swój wewnętrzny głos, który jest prawdziwy. Tylko wtedy, jeśli zagłębimy się w siebie, porzucimy role i maski, zewnętrzne nieprawdziwe ja. Często pod wpływem medytacji czy innej pracy wewnętrznej, nagle orientujemy się, że życie które sobie stworzyliśmy jest nieprawdziwe. Przeglądaliśmy się nie w tych lustrach, co trzeba. Lustro wewnętrzne uczy nas o naszej własnej istocie i o tym, w jaki sposób siebie odzwierciedlać w świcie. Uczciwie i szczerze. Umiesz patrzeć się na siebie w zamyśleniu i ciszy? Sama ze sobą? Nie trać tego stanu podczas każdej minuty życia.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>