fbpx

Zdrowe zęby dzieci

zeby_dziecka
123rf.com

Brytyjscy stomatolodzy z British Dental Association alarmują, że małe dzieci piją zbyt dużo soków z owoców. Sok jest dużo bardziej szkodliwy jest dla zębów dzieci niż zjedzenie świeżego owocu.
Nadmierne spożycie soków może być przyczyną aż 25 proc. próchnicy u najmłodszych, a próchnica w zębach mlecznych podnosi ryzyko wystąpienia jej także w zębach stałych. Szkodliwe dla zębów dzieci jest m.in. to, że napój jest skoncentrowany i łatwiej osadza się na szkliwie, a cukier pochodzący z owoców mocniej niszczy zęby niż najczystszy cukier, czyli rafinowany.

Naukowcy z Akademii Dentystycznej w Instytucie Karolinska w Sztokholmie przeprowadzili eksperyment dotyczący wpływu kwaśnych napojów na szkliwo. Okazało się, że płyny o pH niższym niż 5,5 bardzo szybko niszczą szkliwo, a negatywny skutek działania soków owocowych i wód smakowych przewyższa nawet efekt picia Coca-Coli.

Stomatolog, dr Duda zaleca, żeby nie spożywać więcej niż 150 ml soku owocowego dziennie.To ważne nie tylko ze względu na zęby, ale też ogólny stan zdrowia (ryzyko otyłości, chorób wątroby czy chorób serca). Ekspert tłumaczy ponadto, że po wypiciu soku czy spożyciu owoców lepiej odczekać 2 godziny ze szczotkowaniem zębów, ponieważ zmiękczone szkliwo jest wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Część cukrów można usunąć dzięki przepłukaniu zębów wodą lub użyciu gumy do żucia.

na podst. mat. pras. Duda Clinic w Katowicach