Depresja jesienno – zimowa – choroba z braku słońca

10 rad na depresję jesienno-zimową
123rf

Coraz szybciej robi się ciemno, mała ilość światła słonecznego może powodować tymczasowy spadek nastroju. Są jednak osoby, które bardzo trudno znoszą zmniejszony dopływ światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym.
Depresja zimowa naukowo nazywana jest SAD czyli seasonal affective disorder. Jej przyczyną jest niedobór światła słonecznego, który powoduje obniżenie poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika, który ma wpływ na nasze samopoczucie. Zmniejszona ilość światła zaburza również rytm dobowego organizmu, szyszynka zaczyna produkować więcej melatoniny, hormonu snu. To może powodować większą senność i spadek samopoczucia. Jednak u większości ludzi nie spowoduje to trwałego obniżenia samopoczucia, które trwa aż do wiosny. Pięć procent populacji będzie doświadczało objawów depresji sezonowej.

Naukowcy są zdania, że schorzenie to dotyka najczęściej ludzi, mieszkających w krajach, w których występuje wysoki deficyt światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym: Skandynawia, Kanada, Alaska, ale nie tylko. W Polsce również wiele osób może doświadczać SAD każdej jesieni i zimy, nie do końca zdając sobie z tego sprawy.

Jakie są objawy?

Sprawdź czy to może dotyczyć ciebie. Jeśli poniższe objawy występują nieprzerwanie, przez okres co najmniej dwóch tygodni i nie ma innych przyczyn spadku nastoju, takich jak: utrata pracy, rozstanie z partnerem, czy choroba bliskiej osoby, być może doświadczasz depresji zimowej.