1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Jak się komunikujecie?

Jak się komunikujecie?

123rf.com
Jak bardzo brak umiejętności porozumiewania szkodzi relacjom? Znacząco, bo słowa bądź ich brak mogą ranić i oddalać. Jakie są proste sposoby na porozumienie?

1. Przyjrzyj się temu, jak się komunikujesz

Zastanów w jaki sposób mówisz do partnera – jakich słów używasz, jak intonujesz zdania i przede wszystkim, jaką masz intencję, gdy wypowiadasz słowa. Może masz jakieś oczekiwania, chcesz, by on coś zrobił lub był jakiś. Dlatego w subtelny sposób manipulujesz, może zastraszasz, dominujesz, obwiniasz. Czy twoja komunikacja jest szczera. Jeśli tak, jest nigdy nie robisz podtekstów.

2. Posłuchaj uważnie, w jaki sposób zwraca się do ciebie partner

Posłuchaj, czy podnosi głos, gdy się do ciebie zwraca, czy próbuje coś na tobie wymusić, czy nie jest przypadkiem w sposób lekko zawoalowany złośliwy, czy jego uprzejmość nie jest sztuczna. Zastanów się, jak się czujesz w obecności partnera, kiedy on do ciebie mówi. Zawstydzona, zaniepokojona, oddalona? Czy raczej jesteś emocjonalnie blisko, odprężona i zadowolona? Kiedy ludzie są ze sobą w sposób autentyczny, niezależnie od doboru słów czy technik komunikacyjnych czują się razem.

3. Zastanów się, czy w waszych słowach nie ma elementów walki

To się zdarza najczęściej. Zastanów się, czy nie mówisz czegoś i w określony sposób, żeby partnera osłabić, poniżyć, osiągnąć poczucie wyższości i poczuć, że wygrałaś? Albo czasem nie jest tak, że po rozmowach z partnerem czujesz się przegrana? Dobra komunikacja zawsze sprawia, że czujesz się bezpieczna.

4. Zbadaj, czy w waszym porozumiewaniu się nie ma obojętności

A może jest tak, że tak naprawdę w ogóle się nie słuchacie? Że z waszych słów bije obojętność. Wyczuwasz brak zainteresowania i zaangażowania. Rozmawiacie o rzeczach „technicznych”, waszym rozmowom brakuje głębi? Ludzie, którzy się kochają, zwykle są całkowicie pochłonięci tym, co mówi partner. W ich komunikacji dużo jest troski, współczucia i pozytywnych stanów emocjonalnych takich jak na przykład radość.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze