fbpx

Jak wyjaśniać nieporozumienia?

nieporozumienia
123rf.com

O nieporozumienia w związku nie jest trudno. Ty chcesz w weekend odpocząć, a on ma ochotę na życie towarzyskie. Źle poprowadzona rozmowa na ten temat już może doprowadzić do okazywania raniących emocji. Jak wyjaśniać nieporozumienia?
Nieporozumienia mogą doprowadzić nas do tego, że znajdziemy się w spirali błędów komunikacyjnych. Czasem trudno jest potem z niej wyjść. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, żeby zapobiegać i rozwiązywać nieporozumienia.

1. Słuchaj autentycznie

Słuchanie z perspektywy partnera jest kluczem do porozumienia. Pomaga ono dokonać postępu w momentach, kiedy trudno jest nam się porozumieć. Dlatego podczas rozmowy jak najgłębiej potrafisz, wczuj się w sytuację partnera. Słuchając go, wyłącz swój wewnętrzny dialog na jego temat.

2. Porzuć swoją potrzebę „bycia w porządku”

Tak naprawdę często zdarza się, że najbardziej jesteśmy przywiązani do jakiegoś obrazu siebie. Zwykle pragniemy „być w porządku”. Dla każdego oznacza to co innego. Jeden zawsze chce mieć rację i nigdy się nie mylić, drugi boi się, że nie będzie nieskazitelny, trzeci lęka się oskarżenia na przykład o egoizm. Uwięzieni w potrzebie „bycia w porządku” jesteśmy całkowicie zamknięci na drugą osobę.

3. Skoncentruj się na uczuciach

Zazwyczaj, kiedy dochodzi do nieporozumienia, jesteśmy skupieni na swoich myślach i racjonalnych argumentach. Ignorujemy uczucia, a to one są źródłem nieporozumienia. Na przykład nasz lęk przed odrzuceniem może powodować to, że partner będzie nas w jakiś sposób odrzucał. Dlatego przed rozpoczęciem argumentacji, weź głęboki oddech i wsłuchaj się w swoje uczucia. Następnie powiedz, co czujesz.

4. Gdy konflikt narasta, zrób przerwę

Kiedy emocje wymykają nam się spod kontroli, lepiej dać sobie przestrzeń na uspokojenie. Spacer lub ćwiczenia oddechowe pomogą w uwolnieniu negatywnych emocji. W ten sposób nie powiemy słów, których potem możemy żałować.

5. Zobacz partnera jako sojusznika

Pamiętaj, że partner nie jest twoim wrogiem. Popatrz się na was tak, jakbyście byli drużyną. Taka zmiana perspektywy może pomóc lepiej zrozumieć siebie i jego. Wówczas będzie ci łatwiej działać na rzecz rozwiązania waszych problemów. Zaproponuj partnerowi współpracę.

6. Dowiedz się więcej o sztuce komunikacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaka komunikacja jest dobra dla związku, poszukaj literatury na ten temat. Jeśli nie radzicie sobie z porozumiewaniem się, bo problemy często powracają, zwróćcie się po pomoc do psychoterapeuty.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze