1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Mity na temat leczenia ortodontycznego

fot.123rf
fot.123rf
Aparat ortodontyczny jest zawsze widoczny i zawsze trzeba usuwać zęby równając je - wokół leczenia ortodontycznego funkcjonuje wiele stereotypów i mitów. Tymczasem nowoczesna stomatologia już dawno sobie z nimi poradziła. Co jest zatem mitem, a co faktem?

MIT 1 - Estetyka to najważniejszy powód, by podjąć leczenie ortodontyczne

Chociaż większość osób decyduje się na leczenie ortodontyczne ze względu na piękny i symetryczny uśmiech, to nie można zapomnieć o kłopotach zdrowotnych, jakie mogą nieść za sobą wady zgryzu, a jest ich wiele… - Próchnica, choroby przyzębia, wady wymowy, uszkodzenia mechaniczne zębów, wady postawy, czy bóle kręgosłupa - to tylko niektóre z przykrych konsekwencji, które mogą nas spotkać, jeśli w porę nie zareagujemy. Warto również wspomnieć, że krzywy zgryz utrudnia rozdrabnianie pokarmów, a przez to również trawienie, co może prowadzić do wielu schorzeń układu pokarmowego np. rozwoju refluksu czy problemów z trawieniem – mówi lek. stom. Kamil Stefański z Dentim Clinic, ekspert w dziedzinie ortodoncji.

MIT 2 - Aparat zakłada się od razu

Każde leczenie musi być odpowiednio zaplanowane, a przed wyborem metody i aparatu, należy wykonać kilka niezbędnych kroków. - Precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego jest niezwykle ważne w osiągnięciu pożądanych rezultatów. W pierwszej kolejności należy zbadać pozycje zębów, zrobić przynajmniej dwa zdjęcia rentgenowskie, następnie pobieramy wyciski górnych i dolnych zębów, które również pozwolą zdiagnozować wadę zgryzu – mówi dr Stefański. Pamiętajmy również, że przed założeniem aparatu zęby muszą być zdrowe i pozbawione kamienia nazębnego. Konieczne jest więc ich wcześniejsze wyleczenie, a także higienizacja zębów wykonywana w gabinecie. Ten ostatni zabieg jest całkowicie bezbolesny.

MIT 3 - Zęby podczas leczenia ortodontycznego bardziej się psują

To nie aparat jest powodem psucia się zębów, a niewłaściwa higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego. – Podstawą codziennej higienizacji jest odpowiednia szczoteczka, najlepiej elektryczna, której mała główka pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Należy pamiętać również o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Do tej czynności możemy wykorzystać szczoteczkę międzyzębową. Warto zaopatrzyć się także w irygator, który miesza powietrze z wodą, spręża je, a następnie czyści przestrzenie międzyzębowe. Podczas codziennej higienizacji sięgajmy koniecznie po nici ortodontyczne przeznaczone do czyszczenia aparatów – podpowiada dr Stefański.

MIT 4 - Aparat u 40-latka jest bez sensu

Na podjęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno! Istnieje obecnie wiele rozwiązań, które dają skuteczne efekty leczenia zarówno u dzieci, nastolatków, jak i dorosłych. Mimo tego, że wadę zgryzu można skorygować w każdym wieku, to warto rozpocząć leczenie jak najwcześniej, ponieważ u osoby dorosłej może ono trwać dłużej. Pewne schorzenia w okolicach jamy ustnej, które pojawiają się z wiekiem, mogą utrudnić leczenie oraz uniemożliwić założenie aparatu ortodontycznego. Dodatkowo kości stają się coraz bardziej uwapnione, a to utrudnia ich uformowanie. Osoby dorosłe, które nie chciały w młodości zdecydować się na założenie stałego aparatu ze względów estetycznych, obecnie często decydują się na zastosowanie przeźroczystych alignerów.

MIT 5 - Aparat ortodontyczny jest zawsze widoczny

Nowoczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele rozwiązań, dzięki którym nie muszą zakładać tradycyjnych, widocznych aparatów ortodontycznych. – Jednym z nich są aparaty Invisalign, czyli nakładki, które możemy zdejmować np. podczas spotkań, jedzenia, czy do mycia zębów. Alignery są wykonane z przeźroczystego i termoplastycznego plastiku co sprawia, że są praktycznie niewidoczne – mówi ekspert.

MIT  6 - Przeźroczyste alignery korygują tylko kosmetyczne zmiany

Niewidoczne nakładki, to bardzo duży komfort dla pacjenta. Po pierwsze można je ściągnąć podczas jedzenia, ważnych spotkań czy podczas mycia zębów. Po drugie podczas noszenia są praktycznie niewidoczne. Metoda wydaje się idealna, czy nadaje się jednak dla każdego? – Do leczenia za pomocą alignerów Invisalign kwalifikują się niemal wszystkie wady zgryzu, a jest to możliwe dzięki kilku typom przeźroczystych szyn. – wyjaśnia dr Stefański.

MIT 7 - Noszenie aparatu ortodontycznego sprawia ból

Przemieszczanie się zębów podczas leczenia ortodontycznego, może co prawda wywoływać nieprzyjemne odczucia ze względu na siłę z jaką działa aparat, ale nigdy nie powinien to być silny ból. Istnieją również rozwiązania, dzięki którym jesteśmy w stanie zminimalizować ten dyskomfort. – Decydując się na aparat możemy sukcesywnie przyzwyczajać się do jego noszenia. Alignery możemy również w każdej chwili zdjąć, ale pamiętajmy, by nie robić tego zbyt często. Jeśli chodzi o aparaty stałe, to pacjent w ciągu pierwszych dni może odczuwać pewien dyskomfort np. podczas jedzenia, ale po 7 dniach nieprzyjemne uczucie powinno ustąpić, w Invisalign po 2-3 dniach od zmiany nakładki – wyjaśnia dentysta.

MIT 8 - Efekt leczenia ortodontycznego zależy tylko od pracy dentysty

Właściwa diagnoza, prawidłowo dobrana metoda, odpowiednio założony aparat oraz zgodnie z planem przeprowadzony plan leczenia, to bardzo ważne aspekty leczenia ortodontycznego, jednak musimy pamiętać, że pacjent również ma duży wpływ na jego efekty. Osoba, która decyduje się na aparat ortodontyczny, musi być zdyscyplinowana. Odpowiednia higiena jamy ustnej podczas leczenia oraz przede wszystkim sumienne zgłaszanie się na wyznaczone kontrole jest niezwykle ważne, ponieważ w trakcie takich wizyt dentysta dostosowuje aparat do aktualnego ułożenia zębów według ściśle wyznaczonego planu. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać leczenie może przedłużyć się, a efekty nie będą takie, jak tego oczekiwaliśmy.

Mit 9 - Leczenie ortodontyczne kończy się wraz ze zdjęciem aparatu

Bardzo ważne jest również utrwalanie efektów leczenia ortodontycznego, czyli tak zwana retencja. - Wyprostowane zęby po zdjęciu aparatu mają niestety tendencję do powracania do swojej poprzedniej pozycji. Co prawda nie wrócą one do stanu początkowego, ale mogą przesuwać się w niekorzystny sposób. Aby temu zapobiec, konieczne jest zastosowanie retencji stałej lub ruchomej. W przypadku tej pierwszej zastosujemy tak zwany retainer stały, czyli metalowy drucik, który przyklejamy od wewnętrznej strony zębów. W drugim przypadku pacjent otrzymuje płytkę retencyjną lub wyjmowaną przezroczystą nakładkę, która ma za zadanie utrzymać je w pozycji osiągniętej po leczeniu - wyjaśnia ekspert Dentim Clinic. To ile będzie trwał okres retencji, zależy od wielu aspektów takich jak m.in.: wiek, radykalność zmian, stabilności uzyskanego efektu, a czas retencji powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy niż okres leczenia ortodontycznego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze