1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Odetchnij!

123RF.com
Astma zatruwa ci życie? Angielscy lekarze wynaleźli urządzenie, dzięki któremu oddycha się lżej i pełną piersią.

Ta maszyna działa tylko w nocy. Włączasz ja, kiedy się kładziesz. Ty śpisz, ona pracuje – filtruje i oczyszcza powietrze. Co powoduje, że nie tylko nie budzisz się w nocy z uczuciem, że się dusisz czy nie możesz złapać oddechu, ale i w dzień funkcjonujesz o wiele lepiej.

Astma to często rezultat coraz popularniejszych alergii wziewnych. A te wywoływane są przez  roztocza, pyłki, kurz, sierść zwierząt domowych czy środki, których używamy do czyszczenia i sprzątania. Dzięki urządzeniu zwanemu Protexo ciepłe powietrze zawierające alergeny wypierane jest przez chłodniejsze i czyszczone. Wszyscy pacjenci, a w badaniu uczestniczyło 281 osób z kilku krajów, potwierdzają: to działa. A poza tym – oszczędza. Okazuje się bowiem, że spora część pieniędzy wydawanych na leki i inhalatory (a to na ogół sumy niemałe), zostaje w portfelu. A ci, którym zdarzało się po napadach duszności lądować w szpitalu, mówią, że teraz dzieje się tak bez porównania rzadziej.

24-letnia Annabel, która zmaga się z chorobą już od 10 lat, mówi, że zmiana jest ogromna. Kiedyś nie mogła uprawiać sportu, w szkole jej nie szło, bo szybko się męczyła i nie była w stanie skupiać uwagi na dłużej, w nocy kilka razy budziły ją ataki kaszlu. Nie jest oczywiście tak, że teraz wszystko to minęło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale różnica jest duża. I to na każdym polu.

Urządzenia na razie kupić do prywatnego użytku nie można, ale angielscy chorzy mogą je wydzierżawić – trzeba zapłacić dwa tysiące funtów za pół roku korzystania.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze