1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Remembering Nina & Abbey, Aga Zaryan

Remembering Nina & Abbey, Aga Zaryan

</a> fot materiały prasowe
fot materiały prasowe
Aga Zaryan nagrała album z najważniejszymi piosenkami Niny Simone i Abbey Lincoln. Wokalistka w towarzystwie amerykańskich muzyków opowiada historię jednych z najważniejszych postaci sceny muzycznej XX wieku. Album, ukazujący się w 10. rocznicę śmierci Niny Simone, jest powrotem do pierwszych fascynacji muzycznych artystki.

fot materiały prasowe fot materiały prasowe

Na płycie usłyszymy nowe interpretacje takich przebojów jak „My Baby Just Cares For Me", „Don’t Let Me Be Misunderstood”, „Wild is The Wind” czy „I Want a Little Sugar in My Bowl”. Aga Zaryan znów śpiewa w języku jazzu, czyli po angielsku.

„Remembering Nina & Abbey” jest też albumem tematycznym, którego bohaterkami są dwie kobiety; kultowa Nina Simone oraz charyzmatyczna Abbey Lincoln, uważana za ostatnią wielką divę złotej ery jazzu. To, co łączy Ninę i Abbey to ich niezłomna postawa artystyczna, sposób w jaki mówiły o rzeczach ważnych dla świata kobiet. Obie walczyły o zniesienie segregacji rasowej.

Album to również spotkanie światowych gwiazd jazzu. W nagraniach brała udział m.in. harfistka Carol Robbins, która nagrywała jeszcze z samą Niną Simone. Muzycy wykonują kompozycje z niespotykaną swobodą. Partie wokalne Agi Zaryan przeplatają genialne solówki Geri Allen i Larriego Koonsa. Wszystko w akompaniamencie jednego z najwybitniejszych współczesnych perkusistów (Brian Blade). Album był nagrywany klasyczną techniką z lat 50-tych (ang. live) w legendarnym Conway Recording Studios w Hollywood.

Aga Zaryan urodziła się w Warszawie, jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycje takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell.

Aga jest pierwszą oraz jedyną polską artystką, której płyty ukazują się w legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Występuje z powodzeniem na niezliczonych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Turcji, Rosji, Izraelu oraz Islandii.

Premiera: 12 listopada 2013, wydawca: Parlophone Music

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze