1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Premiery filmowe. „Obce niebo” w kinach

Premiery filmowe. „Obce niebo” w kinach

mat.pras. NEXT FILM
mat.pras. NEXT FILM
Zobacz galerię 5 Zdjęć

Nowy film Dariusza Gajewskiego opowiada historię opartą na faktach. Basia i Marek mieszkają w Szwecji. Przez jedno kłamstewko córki tracą opiekę nad dziewczynką. Ula trafia do rodziny zastępczej.

Basia i Marek (Agnieszka Grochowska i  Bartłomiej Topa) od dwóch lat mieszkają w Szwecji ze swoją dziewięcioletnią córką. Błahe na pozór kłamstwo dziewczynki wywołuje lawinę dramatycznych zdarzeń. Pod pretekstem troski o dziecko w życie rodziny wkracza pracownica opieki społecznej, Anita. Kobieta doprowadza do przekazania Uli do rodziny zastępczej. Basia i Marek mogą spotykać się z córką wyłącznie w obecności urzędników socjalnych i nowych opiekunów, Harriet i Björna.  W poczuciu bezradności wobec systemu rodzice walczą o odzyskanie Uli, balansując na granicy prawa.

Zapytany o genezę filmu, reżyser odpowiada: „Główni bohaterowie Obcego nieba uświadamiają sobie, że lepiej być razem niż osobno.  Zdają sobie sprawę, że rozpad ich rodziny będzie najgorszą rzeczą, jaka może ich spotkać. To dało mi wiarę i siłę do zrealizowania tego filmu. W tej historii zafascynowała mnie też sytuacja, w której wszystkie postaci dramatu kierują się najlepszymi intencjami, ale mimo tego skutki ich działań są tragiczne. Mam wielu szwedzkich przyjaciół, głównie ze szkoły filmowej. Szwecja jawi mi się jako kraj sensownych, rzetelnych i uśmiechniętych ludzi. Kilka lat temu moja przyjaciółka opowiedziała mi historię swojej siostry i jej zderzenia z pomocą społeczną. Była tak koszmarna, że w nią nie uwierzyłem. Potem, co jakiś czas docierały do mnie kolejne historie, równie dramatyczne. Nie rozumiałem, jak to jest możliwe, że ludzie w tak bogatym, liberalnym i szczęśliwym kraju mogą się tak źle, bezsensownie traktować. Szczerze mówiąc, dalej tego nie rozumiem. To jest zadziwiający paradoks, że mimo najlepszych intencji ludzie tworzą biurokratyczne struktury, które unieszczęśliwiają wszystkich”

Dariusz Gajewski zaczął pisać scenariusz dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. W tym czasie Agnieszka Grochowska, jak sama tłumaczy, dojrzewała do zagrania Basi, a potem dała się prowadzić historii. Także Bartłomiej Topa mówi o długiej pracy nad rolą, w której inspirował się głównie scenariuszem i spotkaniami ze swoją filmową partnerką i reżyserem.

Na filmie obok rewelacyjnych Agnieszki Grochowskiej i Bartłomieja Topy pojawia się znakomita dziewięcioletnia debiutantka, Basia Kubiak oraz legenda skandynawskiego kina, Ewa Fröling. „Ekipa była wspaniała – razem wykonaliśmy na planie kawał bardzo ciężkiej pracy”, powiedziała aktorka po zakończeniu zdjęć.

Obraz Dariusza Gajewskiego, autora obsypanej nagrodami Warszawy trzyma w napięciu niczym najlepszy thriller. „Obce niebo” w kinach od 16 października.

na podst.mat.pras. NEXT FILM

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze