1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polska w kalejdoskopie, czyli wystawa najlepszych polskich fotografii prasowych

Już wkrótce życie kulturalne Wrocławia wkroczy w nowy wymiar. I to nie tylko za sprawą zbliżającego się Europejskiego Kongresu Kultury, ale także dzięki wystawie najlepszych polskich fotografii prasowych, laureatów konkursu BZ WBK Press Foto 2011.

Wrocławianie nigdy nie mogli narzekać na brak wydarzeń kulturalnych w swoim mieście. Jednakże, to co będzie się działo we Wrocławiu we wrześniu tego roku, przekroczy ich wszelkie wyobrażenia. Mocne uderzenie nastąpi już 1 września, kiedy to w odremontowanej Galerii Pod Plafonem odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy prezentującej najlepsze polskie fotografie prasowe – BZ WBK Press Foto 2011. Prezentowane w ramach wystawy prace pozwolą raz jeszcze przeżyć najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie z ostatniego roku.

„Wystawa BZ WBK Press Foto 2011 stanowi okazję do przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń, których byliśmy świadkami w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Bank Zachodni WBK jest obecny w całej Polsce i jako aktywny uczestnik życia lokalnych społeczności pragnie przybliżyć tę wystawę mieszkańcom Wrocławia oraz odwiedzającym je turystom” – powiedział Andrzej Gmyrek, Dyrektor Regionalny Banku Zachodniego WBK we Wrocławiu.

Siódma edycja konkursu pobiła dotychczasowe rekordy dotyczące liczby uczestników oraz zgłoszonych prac. Zwycięskie prace wyłoniono spośród 8600 zdjęć nadesłanych przez 393 fotoreporterów do następujących kategorii: Cywilizacja, Wydarzenia, Społeczeństwo, Portret, Sport, Przyroda i środowisko naturalne, Kultura i sztuka oraz Fotokast.

„Konkurs fotografii prasowej BZ WBK Press Foto jest jednym z najważniejszych konkursów tego typu organizowanych w Polsce. Przedstawia różne oblicza Polski i Polaków, których często w przypływie codziennych wydarzeń nie dostrzegamy. To wyjątkowa okazja ponownego odkrycia rzeczywistości i spojrzenia na świat z perspektywy bohaterów zdjęć” – dodał Andrzej Gmyrek.

Wrocławska ekspozycja BZ WBK Press Foto 2011 jest jedną z 24 wystaw, które odwiedzą całą Polskę.

Wśród prezentowanych na wystawie BZ WBK Press Foto 2011 prac nie mogło zabraknąć tych, których autorami są pochodzący z Wrocławia fotoreporterzy. I tak będzie można zobaczyć prace Pawła Łącznego, freelancera, Bartłomieja Kudowicza z Agencji Fotograficznej Forum oraz wspólne dzieło freelancerów – Bartka Sadowskiego i Wojciecha Grzędzińskiego. Ostatnim wrocławskim laureatem tegorocznej edycji BZ WBK Press Foto jest Tomasz Pulsakowski, freelancer, który zdobył pierwsze wyróżnienie za fotokast „The walls  of memoirs”. Ze względów organizacyjnych, tę ostatnia pracę można obejrzeć w Internecie pod adresem www.bzwbkpressfoto.pl. Na szczególne uznanie zasługuje Bartek Sadowski, który swoimi zdjęciami zdominował zorganizowaną po raz pierwszy kategorię Kultura i sztuka, w której zdobył łącznie 2 nagrody i jedno wyróżnienie.

Laureatami najważniejszych nagród BZ WBK Press Foto 2011 zostali:

  • Zdjęcie Roku – Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego” za zdjęcie przedstawiające wolontariusza usuwającego godło państwowe z sali lekcyjnej w szkole podstawowej w Wilkowie zniszczonej przez ubiegłoroczną powódź;
  • Nagroda Rzeczpospolitej – Roman Koszowski z „Gościa Niedzielnego” za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego uczestniczącego w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich;
  • Nagroda Banku Zachodniego WBK – Maksymilian Rigamonti (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający Polskę w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku.
Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Konkurs jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego wyłącznym patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”. Pracami jury kierował Cezary Sokołowski (Associated Press), jedyny polski laureat Nagrody Pulitzera.

Wystawę będzie można oglądać w wyremontowanych wnętrzach Galerii Pod Plafonem, Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej już od 1 września br. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze