1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Maciej Stuhr darzy Czytelnika inteligentnym humorem, niekiedy autoironią, czasem wzrusza i często zaskakuje.

Maciej Stuhr darzy Czytelnika inteligentnym humorem, niekiedy autoironią, czasem wzrusza i często zaskakuje.

Zobacz galerię 6 zdjęć
Zbiór felietonów Macieja Stuhra pt. Tata Tadzika jest już w sprzedaży. Ujmująca lekkość pióra umili każdy jesienny wieczór. Maciej Stuhr darzy Czytelnika inteligentnym humorem, niekiedy autoironią, czasem wzrusza i często zaskakuje.

Posłuchaj fragmentu. Czyta sam Maciej Stuhr.

Kolejny fragment:

Chudzina z Ciebie, Tadziku - powiedziała pani doktor i kazała Cię leciutko utuczyć. Wszyscy się odchudzają, a tego trzeba utuczyć... Twój ojciec na przykład aktualnie znów próbuje pozbyć się mniej więcej takiej masy, jaką ty posiadasz w całości. No. przynajmniej w połowie. Nie jest to łatwe mój drogi. (...)

Szanowni Pastwo! W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi dziś naszym gościem jest Tadeusz Stuhr.

-Dzień dobry! Kłaniam się nisko!

-Panie Tadeuszu, ile pan ma lat?

- Jeszcze nie mam.

- To znaczy?

-Niedługo skończę 11 miesięcy.

- Proszę opowiedzieć nam o swoim życiu.

-Wstaję około 6 rano i z reguły myślę przez parę chwil o imperatywie kategorycznym Kanta. Przez to robi mi się trochę smutno, więc zaczynam leciutko płakać. Wtedy na ogół w moim pokoju pojawia się znany aktor. Potrafi robić śmieszne miny, to bardzo poprawia mi humor. Wszystkim, którym jest rano smutno, gorąco go polecam. (...)

Maciej Stuhr, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy, na stałe związany z miesięcznikiem Zwierciadło, stworzył niezwykły cykl felietonów, inspirowanych narodzinami swojego syna Tadzika. Od 2016 r. co miesiąc na łamach Zwierciadła, pojawiał się kolejny epizod bawiącego do łez tekstu, z czego łącznie powstały 24 anegdoty zebrane w książkę.

Codziennym, zwykłym wydarzeniom autor nadaje głębokiego znaczenia, wplatając w nie lub wyodrębniając z nich najważniejsze wartości, jak tolerancja czy miłość.

Proszę cię tylko o jedno! Nie oducz się kochać ludzi. Bo jak zapomnimy, jak się kocha innych, to będziemy kochać wyłącznie siebie.
 

Większość epizodów adresowanych jest do syna Tadzia, trochę są listami do niego, a trochę pamiętnikiem dwóch lat ojcostwa, połączonych z opisem aktualnej rzeczywistości polityczno-społecznej. To wszystko z niepowtarzalną umiejętnością opisania rzeczywistości w słowach, wyobraźnią, wybornym poczuciem humoru i wrażliwością.

…I tak od lat szczęście z nieszczęściem splatają się w dziwnym uścisku... Zresztą, co ja ci tłumaczę! Ty przecież już to wiesz. No, bo spójrzmy na twoje życie: obowiązków za wiele to ty nie masz, leżysz sobie głównie, kontemplujesz, jak się zmęczysz tym, to pośpisz kilka razy dziennie, potem cię wezmą na ręce, zaniosą, pogłaszczą, utulą, każdy na twój widok się uśmiechnie, zagada, zadba, żebyś miał ciepło i dobrze. Masz też praktycznie nieograniczony dostęp do piersi, co żadnego mężczyzny nie pozostawia obojętnym... A jednak płaczesz, gamoniu!

 

Tata Tadzika to bilet na czytelniczy seans, który rozbawi każdego!
 Fot. Rafał Masłow Fot. Rafał Masłow

 

Maciej Stuhr aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy. Laureat wielu nagród, m.in. Orła za pierwszoplanową rolę męską w filmie Pokłosie. Od 2009 r. Felietonista miesięcznika „Zwierciadło”. Ojciec dwójki dzieci – 18-letniej Matyldy i 2-letniego Tadeusza. Wielbiciel aktywnego stylu życia, m.in. thriatlonu.

 

 

Tata Tadzika

Autor: Maciej Stuhr

Ilustracje: Zuza Miśko

Kategoria: felietony

Premiera: 17 października 2018

Cena: 39,90 zł

Książka do kupienia na stronie https://zwierciadlo.pl/produkt/tata-tadzika i w dobrych księgarniach

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze