1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Catherine Deneuve w nowym filmie „Pamiątki Claire Darling”

Kadr z filmu „Pamiątki Claire Darling”. (Fot. materiały prasowe)
Wielbiciele Catherine Deneuve będą zachwyceni. Już w lipcu legendarna aktorka powróci na wielkie ekrany w filmie „Pamiątki Claire Darling”, który przedpremierowo można zobaczyć już teraz w ramach 10. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

 Jakie znaczenie ma przeszłość? Gratka to nie lada, tym bardziej, że w rolę Marie, córki Claire, wciela się Chiara Mastroianni, córka aktorki.  Film oparty na książce Lyndy Rutledge to kameralna opowieść o kobietach ze wspólną i trudną przeszłością, która stopniowo odsłania się na naszych oczach. Pretekstem do tego jest ich spotkanie po latach, w dniu, w którym Claire spontanicznie urządza wyprzedaż rodzinnej kolekcji pamiątek. Na placu przed domem rozstawia a potem za bezcen sprzedaje obrusy, wazony, zegarmistrzowskie perełki, ale też zabytkowe meble czy portrety przodków. Zdziwionej Marie, która pojawia się w rodzinnej posiadłości, tłumaczy, że czuje, że to ostatni dzień jej życia, chce więc pożegnać się z przeszłością. Patrzy na rzeczy, które towarzyszyły jej przez lata, i mówi: „Dziękuję wam, pora, byście znalazły nowy dom“. Choć jej gest można by odczytać jako ruch w stylu ogracania przestrzeni według Marie Kondo czy też szwedzkiej sztuki porządkowania przed śmiercią, to dla Claire ma on głębszy sens. Wśród krążących wokół antyków kupujących zaczynają pojawiać się bowiem osoby z przeszłości, powracają wspomnienia... Co się wydarzyło kilkanaście lat temu? Co spowodowało, że matka i córka witają się teraz chłodno, choć z tęsknotą? Czy uda im się zapomnieć o przeszłości?

Elegancko i subtelnie zagrany dramat o tym, że kultywowanie pamiątek z przeszłości odciąga nas od teraźniejszości. O tym, że otaczające nas piękno potrafi dawać ukojenie w cierpieniu. I o tym, że koniec końców w życiu chodzi o to, by wybaczać. Sobie i innym.

„Pamiątki Claire Darling”, reż. Julie Bertuccelli, najbliższy seans 25 maja godz. 20.30 Kino Muranów, Warszawa, Przegląd Nowego Kina Francuskiego, 22-29 maja 2019 r. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze