1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Zaplanuj czerwiec z Malta Festival Poznań!

Zaplanuj czerwiec z Malta Festival Poznań!

Malta Festival Poznań, fot. K. Schubert
Malta Festival Poznań to 10 dni wspaniałej zabawy i niemal 300 wydarzeń, w tym ponad 200 z wolnym wstępem dla każdego. Tegoroczna, 29. edycja odbędzie się między 21 a 30 czerwca i przygotuje ją ponad 700 artystów z 15 krajów.

Malta Festival Poznań to połączenie teatru, tańca, filmu, muzyki, sztuk wizualnych i miasta – blisko 300 wydarzeń w niemal 50 lokalizacjach! Kurator Nástio Mosquito zaprasza na wydarzenia w ramach międzynarodowego programu performatywnego „Armia jednostki”. On sam pokaże dwa premierowe projekty – audiowizualny happening Waginokracja oraz  sesję karaoke No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Wśród wydarzeń także spektakle taneczne, instalacje audiowizualne, interwencje artystyczne oraz akcja performatywna w samym centrum miasta. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne, a także program filmowy.

Sceną dla Malty jest miasto. W tym roku Generator Malta, czyli społeczno-artystyczna sekcja festiwalu, szykuje się na pokój! W programie m.in. performance kolektywu Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, warsztaty breakdance i spektakl palestyńskiej grupy tancerzy.

Wydarzenia przeplatać będą się ze spektaklami w teatrach i programem Stary Browar Nowy Taniec. Ważnym wydarzeniem będzie premiera teatralna spektaklu Hańba na podstawie powieści J. M. Coetzee’ego w reżyserii Macieja Podstawnego.

Co na start? Tegoroczna edycja rozpocznie się kolorową paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez francuski zespół Transe Express z widowiskowym finałem. Pochód z kukłami, tancerzami, akrobatami i bębniarzami przejdzie głównymi ulicami miasta na plac Adama Mickiewicza.

Na placu Wolności – otwarty dom kultury! Dzień rozpocznie się od wspólnych rozgrzewek (joga, tai-chi, vouging), a zakończy spektaklami młodych twórców polskiego teatru, a także koncertami.  W nocy – silent disco. W ciągu dnia zapraszamy na spotkania i dyskusje w ramach Forum. Malta na placu Wolności to również instalacje artystyczne, program Wolno Dzieciom czy warsztaty kulinarne.

Od wielu lat tradycją festiwalu są plenerowe koncerty finałowe. Przyciągają one tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. W tym roku odbędzie się koncert Operetta! Żyjesz w Matrixie, będący połączeniem operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead. Za aranżację odpowiada Mateusz Holak, a utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani z poznańską sceną muzyczną. Oprawę wizualną koncertu stworzą społeczno-polityczne grafiki Alicji Białej.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze