1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Gutek Film za darmo w Ninatece - wakacyjna akcja dla miłośników kina

Gutek Film za darmo w Ninatece - wakacyjna akcja dla miłośników kina

Joaquin Phoenix w filmie "Mistrz" w reżyserii Paula Thomasa Andersona (fot. materiały prasowe Gutek Film)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Przez całe wakacje w serwisie ninateka.pl będzie można oglądać wybrane filmy z katalogu Gutek Film - całkowicie za darmo, legalnie i bez reklam. Każdy tytuł udostępniony będzie na tydzień. O szczegółach przeczytacie poniżej. 

Od 25 czerwca do 3 września w serwisie ninateka.pl będzie można spotkać się z wybitnymi gwiazdami światowego kina - Joaquinem Phoenixem, Philipem Seymourem Hoffmanem, Amy Adams, Emily Blunt, Michaelem Fassbenderem czy Maggie Gyllenhaal.  Starannie wyselekcjonowane tytuły z katalogu Gutek Film pojawiać się będą w kolejne wakacyjne czwartki. Każdy seans będzie całkowicie bezpłatny, legalny i bez reklam.

W harmonogramie obok lekkich, wzruszających i zaskakujących produkcji, pojawią się również te mniej znane. Wydarzenie jest zatem idealną okazją, aby zobaczyć kameralny komediodramat zmarłej niedawno reżyserki amerykańskiego kina niezależnego, Lynn Shelton, przewrotny, gorzko-zabawny film Lenny’ego Abrahamsona, subtelne, ciepłe kino Hirokazu Kore-edy oraz poznać bliżej burzliwą historię Iggy’ego Popa i zespołu The Stooges w dokumencie Jima Jarmuscha.

Akcję rozpoczął jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych francuskich debiutów ostatnich lat. Pokaz „Ava” Léi Mysius stanowi jednocześnie część filmową Wieczoru Dla Dorosłych, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Pełen wdzięku film Léi Mysius to śmiały portret Avy, młodej dziewczyny, w której dojrzewa bunt. Ulotny świat wakacji: senna atmosfera lata, gorące promienie słońca i morska bryza na twarzy. Spotkany na plaży chłopak sprawi, że dziewczyna instynktownie podda się temu, co nowe i nieznane - pierwszej miłosnej fascynacji, niezależności i wolności.

"Ava" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

W te wakacje widzowie Ninateki będą mogli obejrzeć również dwa filmy nagrodzonego w Cannes Hirokazu Kore-edy. Pierwszy z nich, „Jak ojciec i syn” to poruszający portret współczesnej rodziny zadający pytanie o istotę rodzicielstwa. Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko - w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają - obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach.

„Jak ojciec i syn” (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Drugi film Hirokazu Kore-edy, czyli "Nasza młodsza siostra" to budująca opowieść o sile siostrzanych relacji, miłości i bliskości. Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały. Zapraszają ją, by zamieszkała razem z nimi i postanawiają zrobić wszystko, by młoda dziewczyna poczuła się częścią rodziny.

"Nasza młodsza siostra" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Ninateka dokumentem stoi, dlatego podczas letniej akcji nie mogło zabraknąć również tego gatunku. Tym razem widzowie będą mieli okazję poznać bliżej dwie niepokorne legendy muzyki. Film „Kurt Cobain: About a Son" (reż. A.J. Schnack) opiera się na nagraniach rozmów lidera Nirvany i pisarza Michaela Azerrada, które odbyły się między 1992 o 1993 rokiem, na rok przed śmiercią Cobaina. Muzyk bywa tu zabawny, pozbawiony oficjalnej maski, czasem wściekły, ale zawsze szczery. Opowiada o swoim dzieciństwie, ale też zmaganiach z depresją, narkotykami i sławą.

"Kurt Cobain: About a son" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Drugi z nich, "Gimmie Danger" (reż. Jim Jarmusch) to przesiąknięta punkową energią historia Iggy'ego Popa. Muzycy z The Stooges zdradzają historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności.

"Gimmie Danger" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Muzyka jest również ważną bohaterką utrzymanej w zimnych tonacjach czerni i bieli opowieści o egzystencjalnych zmaganiach lidera grupy Joy Division. „Control" Antona Corbijna stara się odmitologizować postać Iana Curtisa i pokazać człowieka uwikłanego w świat, w którym sobie nie radzi. Reżyser skupia się na emocjach bohatera, jego rozterkach i lękach. Oglądamy dramat człowieka, który traci grunt pod nogami. Nie potrafi odnaleźć się w roli ojca i męża. Ucieka od tego, czemu nie potrafi sprostać, w ramiona innej kobiety. Narastające poczucie winy, coraz częstsze ataki epilepsji oraz pogłębiająca się depresja powodują, że nie jest w stanie żyć.

"Control" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Przewrotny „Frank" Lenny’ego Abrahamsona również wypełniony jest muzyką. W roli głównej występuje Michael Fassbender. Aktor wciela się w tytułowego Franka, charyzmatycznego lidera muzycznego zespołu. Każdy chciałby go bliżej poznać, jednak nie jest to takie proste. Frank chowa bowiem twarz pod wielką maską, której nigdy nie zdejmuje - ani przed fanami, ani przed najbliższymi. Co chce ukryć ten niezwykły człowiek i genialny muzyk? Czy komuś uda się odkryć jego tajemnicę i prawdziwe oblicze?

"Frank" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Wśród filmów znajdzie się również kameralny i bezpretensjonalny komediodramat „Siostra twojej siostry" w reżyserii Lynn Shelton. To historia pełna pomyłek i nieporozumień, skrywanych uczuć i niewypowiedzianych pragnień. Iris i Hanna to siostry. Jack jest najlepszym przyjacielem Iris. Ta trójka niespodziewanie spędzi razem kilka dni w domku na odludziu. Kto kogo kocha? Kto coś udaje? Kto kim manipuluje? I kto z kim chce się przespać? "Siostra twojej siostry" to komedia, w której współcześni trzydziestolatkowie muszą pod wpływem zbiegu okoliczności zrzucić maski i zmierzyć się ze swoimi niepokojami i uczuciami.

"Siostra twojej siostry" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Kolejna propozycja to „Magical Girl" Carlosa Vermuta, wymykająca się wszelkim gatunkom ironiczna opowieść o cienkiej granicy między dobrem i złem. Skonstruowana jak łamigłówka historia wciąga widza do gry i do samego końca trzyma w napięciu. Kiedy trzynastoletnia Alice zapada na ciężką chorobę, jej ojciec przypadkowo odkrywa wpis w pamiętniku dziewczyny, gdzie wyjawia ona swoje największe marzenie. Spełnienie go okazuje się jednak przekraczać możliwości finansowe mężczyzny. Wtedy w jego życiu pojawia się młoda kobieta o burzliwej przeszłości oraz emerytowany nauczyciel skrywający mroczną tajemnicę. Cała trójka wplątuje się w grę, w której każdy ruch ma swoje nieodwracalne konsekwencje.

"Magical Girl" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

Ninateka przygotowała też coś dla największych koneserów kina - „Mistrza" w reżyserii Paula Thomasa Andersona. Inspiracją dla tej przejmującej narracji była biografia założyciela ruchu scjentologicznego. Uznawany za jeden z najważniejszych filmów 2012 roku "Mistrz" to fascynująca historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia (Philip Seymour Hoffman) i człowieka który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia (Joaquin Phoenix). To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

"Mistrz" (fot. materiały prasowe Gutek Film)

"Gutek Film w Ninatece" - harmonogram

 • 25.06–02.07 - „Ava”, reż. Léa Mysius
 • 02.07–09.07 - „Jak ojciec i syn”, reż. Hirokazu Kore-eda
 • 09.07–16.07 - „Gimme Danger”, reż. Jim Jarmusch
 • 16.07–23.07 - „Siostra twojej siostry”, reż. Lynn Shelton
 • 23.07–30.07 - „Control”, reż. Anton Corbijn
 • 30.07–06.08 - „Mistrz”, reż. Paul Thomas Anderson
 • 06.08–13.08 - „Magical Girl”, reż. Carlos Vermut
 • 13.08–20.08 - „Kurt Cobain: About a Son”, reż. A. J. Schnack
 • 20.08–27.08 - „Nasza młodsza siostra”, reż. Hirokazu Kore-eda
 • 27.08–03.09 - „Frank”, reż. Lenny Abrahamson
Więcej szczegółów o akcji "Gutek Film w Ninatece" można znaleźć na Facebooku.

Źródło: gutekfilm.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze