1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Berlinare 2012 uczci pamięć Theo Angelopoulosa and Vadima Glowny

Berlinare 2012 uczci pamięć Theo Angelopoulosa and Vadima Glowny

9 lutego rozpoczyna się festiwal filmowy w Berlinie. Organizatorzy postanowili oddać hołd dwóm nieobecnym już filmowcom: Theo Angelopoulosowi i Vadimowi Glownie. Obydwaj wielokrotnie uczestniczyli w berlińskim święcie kina.

Theo Angelopoulos był znanym greckim reżyserem i scenarzystą. Po raz ostatni zaprezentował się festiwalowej publiczności w 2009 r. z filmem The Dust of Time (Pył czasu), opowieścią o reżyserze, który powraca do realizacji przerwanego wcześniej filmu, drugiego epizodu nieformalnej trylogii, zapoczątkowanej przez The Weeping  Meadow (Płacząca łąka).  Specjalna projekcja tego ostatniego tytułu odbędzie się 16 lutego 2012 r. Obecność na pokazie zapowiedzieli bliscy współpracownicy zmarłego reżysera: scenarzysta Petros Markaris i producent Phoebe Economopoulos.

Vadim Glowna był aktorem i reżyserem, ważną postacią Nowego Kina Niemieckiego (dot. produkcji lat 60. i 70.). Łącznie zagrał w ponad 160 filmach kinowych i telewizyjnych. Był stałym gościem Berlinare, w 1989 r. zasiadał w międzynarodowym jury festiwalu. 11 lutego 2012 r. widzowie będą mogli obejrzeć specjalny pokaz Desperado City, debiutu reżyserskiego Glowny, uhonorowanego Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes w 1981 r. (w tym samym roku, gdy Złota Palma przypadła "Człowiekowi z żelaza” Andrzej Wajdy).

Obaj twórcy zmarli w końcu stycznia 2011 r. Angelopoulos po potrąceniu przez motocykl w Pireusie,  Glowna po krótkiej chorobie w szpitalu w Berlinie.

 

źródło: berlinare.de

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze