1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Krzyk” Muncha do kupienia

„Krzyk” Muncha do kupienia

Jedna z czterech wersji słynnego „Krzyku” zostanie wystawiona w maju na aukcji w Nowym Jorku.

Dom  aukcyjny Sotheby's wystawi do sprzedaży wersję obrazu z 1895, wykonaną techniką farby olejnej, tempery oraz pasteli. Jest to jedyny egzemplarz cyklu, który był dotychczas w rękach osoby prywatne. Od kilkudziesięciu lat należał do rodziny Olsenów. Ojciec obecnego właściciela, Thomas Olsen, był sąsiadem i opiekunem malarza. Pozostałe wersje "Krzyku" (z 1893 i 1910) są w Muzeum Muncha i Galerii Narodowej w Oslo. Dwie były przedmiotem kradzieży, ale obie zostały odnalezione przez policję.

Obraz przedstawia krzyczącego człowieka na tle nieba nad Oslo, który rękami zatyka uszy. O inspiracji do „Krzyku” Munch pisał w swoim dzienniku: Szedłem ścieżką z dwojgiem przyjaciół - słońce miało się ku zachodowi - nagle niebo wypełniła krwista czerwień - zatrzymałem się, czując wyczerpanie i oparłem się na barierce - nad czarno-błękitnym fiordem było widać krew oraz języki ognia; - moi przyjaciele szli dalej, a ja stałem tam i trząsłem się z wrażenia - poczułem nieskończony krzyk przepływający przez naturę".

Obraz był rzadko pokazywany publicznie. Przed aukcją zostanie wyeksponowany w w Londynie i Nowym Jorku. Eksperci szacują, że cena zakupu może przekroczyć osiemdziesiąt milionów dolarów, choć zastrzegają, iż w przypadku obrazu tak rozpoznawalnego na świecie – uznawanego za ikonę ekspresjonizmu – trudno wyrokować.

Artykuł o „Krzyku” tutaj.

 

źródło: Le monde, Wikipedia

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze