1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Peaky Blinders” powraca. Oto zwiastun ostatniego sezonu serialu

„Peaky Blinders” powraca. Oto zwiastun ostatniego sezonu serialu

Cillian Murphy jako Tommy Shelby w serialu „Peaky Blinders” (Fot. materiały prasowe Netflix)
Mroczny klimat Wielkiej Brytanii tuż po zakończeniu I wojny światowej i mafia, na której czele stoi bezkompromisowy i niezwykle charyzmatyczny Tommy Shelby. Serial „Peaky Blinders” wraca z nowym, ostatnim sezonem. W sieci pojawił się oficjalny zwiastun produkcji.

Niespełna rok temu twórca i scenarzysta „Peaky Blinders” Steven Knight poinformował o oficjalnym rozpoczęciu zdjęć do kolejnego sezonu serialu. Miało to nastąpić dużo wcześniej, jednak pandemia pokrzyżowała plany twórców. „W nowych odcinkach, których produkcja została opóźniona z powodu pandemii koronawirusa, serialowa rodzina znajduje się w skrajnym niebezpieczeństwie, a stawka nigdy nie była wyższa. Wierzymy, że będzie to najlepszy sezon ze wszystkich dotychczasowych i jesteśmy pewni, że nasi fani go pokochają. Podczas gdy serial zmierza ku końcowi, historia będzie toczyć się dalej w innej formie” – napisał wtedy Knight i tym samym poinformował, że historię rodziny Shelby prawdopodobnie zakończy pełnometrażowy film.

Tymczasem teraz możemy obejrzeć pierwszy owoc prac nad 6. sezonem serialu „Peaky Blinders” – oficjalny zwiastun. Widzimy w nim Tommy'ego Shelby (w tej roli Cillian Murphy), który mówi: „Ostatnia transakcja do zrobienia, a potem Peaky Blinders mogą odpocząć”. Oprócz niego w zwiastunie pojawili się także: Arthur Shelby (Paul Anderson), John Shelby (Joe Cole), Michael Gray (Finn Cole), Gina Gray (Anya Taylor-Joy), Lizzie Stark (Natasha O'Keeffe) i Oswald Mosley (Sam Claflin). W nowym sezonie wystąpią również Ada (Sophie Rundle), Alfie Solomons (Tom Hardy) i ciotka Polly, w którą brawurowo wcieliła się Helen McCrory. Aktorka zmarła w kwietniu 2021, w trakcie tworzenia zdjęć do serialu, zdążyła jednak zaznaczyć w nim swój udział. Oficjalna data emisji 6. sezonu „Peaky Blinders” nie została jeszcze ogłoszona. Możemy się jednak spodziewać, że będzie to początek 2022 roku.

„Peaky Blinders” – historia

Akcja pierwszego sezonu „Peaky Blinders” rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Thomas Shelby (w tej roli genialny Cillian Murphy) i jego rodzina prowadzą najpotężniejszy lokalny gang – Peaky Blinders. Skąd taka nazwa? Otóż jego członkowie noszą charakterystyczne kaszkiety, które w daszkach mają ukryte żyletki.

Serial „Peaky Blinders” pokazuje świat nieodkryty i zapomniany przez historie, a jedocześnie nadzwyczaj żywy. Świat, w którym ulicami rządzili gangsterzy pochłonięci do reszty wojnami o wpływy. Już w pierwszym sezonie Tommy dobitnie pokazuje, że jego gangsterskie ambicje wykraczają daleko poza pracę na ulicy. Jednocześnie walczy ze wspomnieniami o wojnie, londyńskich gangach, własnym ojcu i… znajduje miłość.

(Fot. materiały prasowe BBC)

Kolejne sezony to rozkwit gangu. Thomas zaczyna rozszerzać swoją działalność przestępczą na Londyn, a jego awans sprawia, że on i jego rodzina stykają się z nowymi światami hedonizmu i ekscesów. W drugim sezonie do Birmingham powraca stary wróg, który zamierza się zemścić. Wkrótce Shelby dowiaduje się, że został wybrany do odegrania roli w tajnej operacji paramilitarnej – roli, która najprawdopodobniej doprowadzi do jego własnego upadku. W trzecim sezonie gang Shelbych zostaje wciągnięty w labirynt globalnej intrygi, w którą zamieszani są Biali Rosjanie i mroczna siła w samym sercu władzy zwana Ligą Ekonomiczną. Zmuszony do popełnienia najbardziej zuchwałej zbrodni w swojej karierze Shelby musi stawić czoło siłom, które dominują w każdej sferze jego życia.

Czwarty sezon rozpoczyna się w 1925 roku. Tommy Shelby jest samotny, odseparowany od rodziny i skoncentrowany wyłącznie na interesach. W Wigilię otrzymuje tajemniczy list, który zwiastuje zagładę rodziny. Kiedy wróg zbliża się do niego, Tommy ucieka ze swojego wiejskiego domu i wraca do jedynego bezpiecznego miejsca, jakie zna: Small Heath w Birmingham. Ostatni, piąty, sezon pokazuje świat pogrążony w chaosie po krachu na Wall Street w 1929 roku. Thomas Shelby jest posłem i kiedy zwraca się do niego charyzmatyczny polityk z odważną wizją dla Wielkiej Brytanii, zdaje sobie sprawę, że jego odpowiedź wpłynie nie tylko na przyszłość jego rodziny, lecz także całego narodu. Ale gdy przygotowuje się do sabotowania nowej mrocznej siły, która zagraża Wielkiej Brytanii, Tommy musi stawić czoło własnym demonom.

„Peaky Blinders” – dlaczego warto obejrzeć?

Idealnie odwzorowany mroczny, brudny klimat industrialnego angielskiego przemysłu, znakomicie dobrane kostiumy oraz nadzwyczaj realistycznie pokazany świat pełen intryg i brutalności. Do tego genialne role drugoplanowe, począwszy od całej rodziny Shelby (znakomita Helen McCrory w roli ciotki Polly, Paul Anderson jako Arthur Shelby, najstarszy brat Tommy’ego i Joe Cole w roli młodszego brata Johna) aż po wszelkich antagonistów rodziny (na szczególną uwagę zasługuje Tom Hardy jako niepowtarzalny Alfie Solomons). I wreszcie muzyka – mocna, współczesna, a jednocześnie niezwykle oddająca klimat całego serialu. W soundtracku „Peaky Blinders” znalazły się między innymi utwory Nicka Cave'a, Ane Brun, Arctic Monkeys, Jacka White'a i Davida Bowiego. To wszystko sprawia, że serial „Peaky Blinders” został okrzyknięty jednym z najlepszych seriali gangsterskich ostatnich lat – jak najbardziej słusznie.

Cillian Murphy, Paul Anderson i Joe Cole w serialu „Peaky Blinders” jako bracia Shelby (Fot. materiały prasowe BBC)

Scenarzystą nowego sezonu „Peaky Blinders” jest Steven Knight, a reżyserem Anthony Byrne, który powraca po wyreżyserowaniu piątej serii, cieszącej się wielkim uznaniem. Produkcją zajmie się Nick Goding, natomiast producentami wykonawczymi są Caryn Mandabach, Steven Knight, Jamie Glazebrook, David Mason, Anthony Byrne i Cillian Murphy.

Pierwszy sezon „Peaky Blinders” miał swoją emisję w 2013 roku. Był realizowany przez BBC, a zagraniczne rynki podbił głównie za sprawą obecności na platformie Netflix.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze