1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Skrzypek Roby Lakatos gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Singera

Skrzypek Roby Lakatos gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Singera

Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera będzie najwyższej klasy wirtuoz i muzyk, znamienity skrzypek z Węgier Roby Lakatos. (Fot. materiały prasowe)
Festiwal Singera rusza już za chwilę – główna cześć obejmująca prawie 200 imprez odbędzie w dniach 21-29 września w Warszawie. Jak zapowiada twórczyni festiwalu Gołda Tencer, gwiazdą tegorocznej edycji będzie światowej klasy węgierski skrzypek Roby Lakatos.

Inauguracyjny koncert kantoralny tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się jak zawsze w Synagodze Nożyków. W tym roku wystąpi ceniony kantor Yoni Rose, który na scenie międzynarodowej znany jest jako mistrz śpiewu kantoralnego i operowy śpiewak koncertowy. Doskonały w wielu stylach muzycznych od klasycznych utworów chazanus przez melodie broadway'owe po nowoczesne kompozycje.

Główną gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie natomiast najwyższej klasy wirtuoz i muzyk, znamienity skrzypek z Węgier Roby Lakatos. Artysta pochodzi z rodziny legendarnych skrzypków węgierskich, jego przodkiem był Jànos Bihar nazywany „cygańskim Paganinim”. Jest cenionym instrumentalistą, kompozytorem i aranżerem. Z prawdziwą wirtuozerią gra muzykę klasyczną i jazz, nierzadko łącząc je z muzyków węgierskich Romów. Do skrzypka przylgnęło wiele określeń, które doskonale go charakteryzują: diabelski geniusz, znawca muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, spadkobierca XIX wirtuozów. Artysta wystąpi na scenie w towarzystwie kilkunastoosobowej orkiestry i zespołu. W programie koncertu pojawią się zarówno utwory klasyczne jak i współczesne kompozycje. Koncert finałowy tegorocznej edycji zgodnie z planem odbędzie się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 29 sierpnia 2021 roku.

W ciągu trwania festiwalu, Teatr Żydowski zagra wszystkie spektakle, które miały swoje premiery w minionym sezonie teatralnym np. Circus Kafka, Akademia Pana Kleksa a także lubiane przez widzów spektakle takie jak Mykwa. Wielka niespodzianka szykuje się dla kinomanów, w ramach festiwalu odbędzie się jedyny w Warszawie pokaz przedpremierowy filmu „Krafftówna w Krainie Czarów” z udziałem Barbary Krafftówny oraz twórców.

Na uczestników czekają też spotkania literackie, w których wezmą udział polscy artyści, m.in. Adam Woronowicz, Grzegorz Małecki, Jerzy Zelnik, oraz muzyczne, m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Grażyną Auguścik, Izabelą Szafrańską, Jerzym Petersburskim Juniorem, Paulem Brodym, Mikołajem Trzaską i wieloma innymi. Twórczyni festiwalu Gołda Tencer zaprasza również na spotkanie w ramach Kuchni Mamy Soni. Wszystkie szczegóły, aktualne informacje i cały program są dostępne na stronie festiwalsingera.pl oraz na Facebooku @FestiwalSingera.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze