1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Wielka Woda” od dziś na platformie Netflix. Oto zapowiedź Magdy Mołek

„Wielka Woda” od dziś na platformie Netflix. Oto zapowiedź Magdy Mołek

Agnieszka Żulewska jako Jaśmina Tremer w serialu „Wielka Woda” (Fot. materiały prasowe)
Agnieszka Żulewska jako Jaśmina Tremer w serialu „Wielka Woda” (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Powstał pierwszy polski serial inspirowany powodzią tysiąclecia z 1997 roku. „Wielka Woda” w reżyserii Jana Holoubka oraz Bartłomieja Ignaciuka jest już dostępna na platformie Netflix. Produkcję zapowiedziała Magda Mołek.

Od dziś na platformie Netflix możemy oglądać serial „Wielka woda”, sześcioodcinkowy dramat katastroficzny inspirowany wydarzeniami z okresu powodzi tysiąclecia, kiedy to woda zalała Wrocław i jego okolice w 1997 roku. Z okazji premiery platforma opublikowała zapowiedź z Magdą Mołek w roli głównej. Nawiązuje to do prawdziwych wydarzeń, ponieważ 25 lat temu to właśnie Magda Mołek relacjonowała walkę z żywiołem jako prezenterka „Faktów” w stacji TVP Wrocław.

O czym opowiada serial „Wielka woda”? Wydarzenia dzieją się w lipcu 1997 roku. Wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę – Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto. W tym samym czasie Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem, nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców.

Pomysłodawczynią i producentką „Wielkiej Wody” jest Anna Kępińska, która wraz z reżyserami (Janem Holoubkiem i Bartłomiejem Ignaciukiem) oraz scenarzystami (Kasprem Bajonem i Kingą Krzemińską) przeprowadziła szeroko zakrojony research oraz rozmawiała z setkami powodzian i świadków, aby stworzyć wciągający dramat inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. – Nie opowiemy dziejów wszystkich uczestników tych wydarzeń, to niemożliwe. Zależało nam na powrocie do tamtego nastroju i emocji, ale jednak w gruncie rzeczy stworzeniu uniwersalnej historii o podejmowaniu trudnych decyzji, konflikcie pokoleń, jednostki z większością, wsi z miastem. O tym, że trzeba się zmierzyć ze swoimi „niezałatwionymi sprawami”, nie da się od tego uciec. Ale też o niezwykłym pospolitym ruszeniu, chęci pomocy, solidarności i potrzebie działania. To było wyjątkowe. Z dnia na dzień zwykłą codzienność zastąpiła walka z żywiołem, a z tłumu wyłonili się zaufani liderzy. Powódź jest dla nas tylko tłem tej opowieści i katalizatorem zdarzeń – przyznała Kępińska.

grafika

Kadr z serialu „Wielka Woda” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Wielka Woda” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z serialu „Wielka Woda” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Wielka Woda” (Fot. materiały prasowe)

Za scenariusz odpowiadają Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. W rolach głównych zobaczymy Agnieszkę Żulewską, Tomasza Schuchardta oraz Ireneusza Czopa. W pozostałych rolach wystąpią między innymi: Jacek Beler, Klara Bielawka, Grażyna Bułka, Lech Dyblik, Marcin Fabisiak-Chojnacki, Marek Dyjak, Roman Gancarczyk, Łukasz Garlicki, Paweł Koślik, Damian Krajczyk, Ewa Kolasińska, Łukasz Lewandowski, Leszek Lichota, Maria Maj, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Pośpiech, Piotr Rogucki, Marcel Romeijn, Tomasz Sapryk, Aleksandra Skraba, Artur Steranko, Dariusz Toczek, Piotr Trojan oraz Grzegorz Warchoł.

Premiera serialu „Wielka Woda” 5 października na platformie Netflix.

Źródło: materiały prasowe Netflix

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze