1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Intrygujący, niepokojący i pełen emocji. Film „Cicha ziemia” już w kinach

Kadr z filmu „Cicha ziemia” (Fot. materiały prasowe)
Do kin trafił właśnie debiut Agi Woszczyńskiej z Dobromirem Dymeckim i Agnieszką Żulewską w rolach głównych. „Cicha ziemia” to opowieść sielankowa tylko na pozór. W rzeczywistości zaprasza widzów na emocjonalny rollercoaster.

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora „Niepamięci” Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”.

Kadr z filmu „Cicha ziemia” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Cicha ziemia” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Cicha ziemia” (Fot. materiały prasowe)

Film jest debiutem reżyserki Agi Włoszowskiej. Miał światową premierę na festiwalu w Toronto, a w Polsce otworzył 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze