1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Pożegnanie Witkacego w Muzeum Narodowym w Warszawie – ostatni weekend wystawy

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” dobiega końca - można ją oglądać już tylko do 9 października. (Fot. Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie)
Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” dobiega końca - można ją oglądać już tylko do 9 października. (Fot. Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie)
To już ostatnie dni trwania wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 9 października br. Witkacego żegnamy performansem Ramony Nagabczyńskiej, komiksem autorstwa Poli Dwurnik, a także zaproszeniem do przerabiania zdjęć za pomocą filtra na Instagramie.

„Błogo” na zakończenie.

W sobotę 8 października w Muzeum Narodowym wystąpi Ramona Nagabczyńska w spektaklu „Błogo”. Performans odnosi obecne na wystawie filozoficzne rozważania o cielesności do stanu ciąży jako wzmożonego „samoczucia się od wewnątrz”. Artystka dostrzega, że bycie w ciąży przekracza jednostkowość doświadczenia i podważa wszelkie formy podmiotowości zakorzenione w naszej kulturze. Zaplanowano dwa spektakle – o godz. 19.00 oraz 20.30.

Charakterystyczna kreska Witkacego

Styl Witkacego jest charakterystyczny i rozpoznawalny. Muzeum zaproponowało jego twórcze przetworzenie. Z okazji finisażu wystawy w księgarni na 1. piętrze Muzeum pojawił się komiks „Jedyne wyjście”, narysowany przez Polę Dwurnik według scenariusza Wojciecha Sztaby. To próba wizualnego zinterpretowania ostatniej, niedokończonej powieści Witkacego o tym samym tytule.

Do malarskiej i portretowej stylistyki Witkacego nawiązuje również przygotowany przez MNW filtr na Instagramie. Dzięki niemu każdy może przerobić swoje zdjęcie na obraz Witkacego.

W ostatnią niedzielę trwania wystawy 9 października o godz. 11.00 i 13.00 odbędzie się oprowadzanie po ekspozycji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze