1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Roman Polański i Tadeusz Konwicki zostaną nagrodzeni na festiwalu w Gdyni

Roman Polański i Tadeusz Konwicki zostaną nagrodzeni na festiwalu w Gdyni

Już 6 czerwca 2011 rozpocznie się 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Platynowe Lwy, nagrody za całokształt twórczości, otrzymają Tadeusz Konwicki oraz Roman Polański. Znany jest też skład jury.

Przewodniczącym zostanie reżyser Paweł Pawlikowski, polski twórca pracujący w Wielkiej Brytanii. Jest autorem zarówno filmów dokumentalnych jak i fabularnych. Jego obraz pt. "Ostatnie wejście", nakręcony w 2000 roku dostał nagrodę Bafta w kategorii debiutu. Z kolei "Lato miłości" z 2004 roku otrzymał tą samą nagrodę w kategorii "brytyjski film roku".

Oprócz niego w jury zasiądą także m.in. Ari Folman, twórca wielokrotnie nagradzanego animowanego dokumentu "Walc z Baszirem", pianista jazzowy Leszek Możdżer, polska aktorka Maja Ostaszewska oraz reżyser teatralny i operowy Mariusz Treliński.

W programie festiwalu oprócz konkursu głównego, odbędzie się konkurs młodego kina, w którym wystartuje 30 filmów. Podczas Panoramy Polskiego Kina odbędzie się prezentacja 9 filmów, które nie zakwalifikowały się do konkursu głównego. Oprócz tego na festiwalowych gości czeka również przegląd najciekawszych filmów z Europy Wschodniej, a także cykl "Czysta klasyka" - projekcje odrestaurowanych cyfrowo klasycznych polskich filmów.

Filmem zamknięcia będzie animowana adaptacja ballady Adama Mickiewicza "Świteź" w reżyserii Kamila Polaka.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze