Plus Camerimage: Złota Żaba po raz dwudziesty

mat. prasowe

W sobotę zakończenie 20. Międzynarodowego Festiwalu sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. W konkursie głównym uczestniczyło 15 produkcji.

mat. prasowe

Która z nich dostanie dostanie Złotą Żabę? Pierwszą nagrodą był już sam wybór do piętnastki, a drugą specjalne brawa dla autorów zdjęć, które otrzymują na zakończenie filmu, w trakcie wyświetlania napisów końcowych. Operatorzy pozostają zwykle w cieniu reżysera i aktorów, za to na Camerimage mają swój czas.

W zeszłym roku roku Złotą Żabę otrzymała Jolanta Dylewska za zdjęcia do W ciemności” Agnieszki Holland. Kto dostanie ją w tej szczególnej, bo jubileuszowej edycji? Z okazji rocznicy otworzono nowy cykl „Mistrzowie, którzy odeszli”, jego bohaterami są wybitni operatorzy Nestor Almendros i Zygmunt Samosiuk. Twórca i szef festiwalu Marek Żydowicz, chciał w ten sposób wskazać na autorytety, których nam dzisiaj tak bardzo brakuje. Poza tym podkreślił, że niezależnie od numerów zawsze chce robić dobry festiwal. – Na fajerwerki szkoda czasu i pieniędzy – mówił. Swoją premierę Plus Camerimage miał w Toruniu w 1993 r. W 2000 r. przeniósł się do Łodzi, w Bydgoszczy jest od 2010 roku.

W tegorocznym repertuarze znalazło się 314 filmów, wyświetlanych między innymi w ramach retrospektyw Dawida Lyncha i Wadima Jusowa, przeglądu filmów Wydziału Filmu i TV Uniwersytetu w Tel Awiwie, przeglądu kina łotewskiego i irlandzkiego, Panoramy Etiud Studenckich. Oprócz projekcji w bogatym programie znalazły się również warsztaty, spotkania z mistrzami, Plus Camerimage Market, wystawy plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego i Litografii reżysera „Miasteczka Twin Peaks” oraz imprezy w festiwalowym Egoist Club.

Camerimage nagradza mistrzów

Pierwszych zwycięzców poznaliśmy jeszcze przed festiwalem. W czasie inauguracji Złotą Żabę za całokształt twórczości odebrał David Lynch. Reżyser powitał Bydgoszcz – Doceniam piękną architekturę, a szczególnie okolice Brdy i Kanału Bydgoskiego – powiedział. Rzeczywiście okolice Opery Novej są urzekające, otaczająca ją woda, most, który prowadzi do odnowionego budynku Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego i położony niedaleko rynek zdobią miasto. Niestety jest jeszcze wiele do zrobienia, konserwacji wymagają, piękne, bogato zdobione kamienice.

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał rosyjski autor zdjęć Wadim Jusow, współpracuje głównie z Andriejem Tarkowskim („Solaris”, „Andriej Rublow”, „Dziecko wojny”). Za najlepszy duet filmowy w tym roku uznali zostali reżyser Gus Van Sant i nieżyjący już autor zdjęć Harris Savides (zmarł 9 października 2012 r. w wieku 55 lat na raka mózgu). Daniel Olbrychski dostał Nagrodę dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową.

Wyróżnienie dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną otrzymał Alan Heim („Cały ten zgiełk” reż. Bob Fosse, „Sieć” Sidney Lumet). Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym trafiła do laureata Oscara za krótki dokument „Days of Waiting: The Life & Art of Estelle Ishigo” Stevena Okazaki. Za Pioniera w Dziedzinie Wideoklipów został uznany Michael Lindsay-Hogg; jak nazwa nagrody wskazuje jest realizatorem jednych z pierwszych teledysków w historii, pracował z The Beatles i The Rolling Stones.