fbpx

Plus Camerimage: Złota Żaba po raz dwudziesty

Plus Camerimage: Złota Żaba po raz dwudziesty
mat. prasowe

W sobotę zakończenie 20. Międzynarodowego Festiwalu sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. W konkursie głównym uczestniczyło 15 produkcji.

mat. prasowe

Która z nich dostanie dostanie Złotą Żabę? Pierwszą nagrodą był już sam wybór do piętnastki, a drugą specjalne brawa dla autorów zdjęć, które otrzymują na zakończenie filmu, w trakcie wyświetlania napisów końcowych. Operatorzy pozostają zwykle w cieniu reżysera i aktorów, za to na Camerimage mają swój czas.

W zeszłym roku roku Złotą Żabę otrzymała Jolanta Dylewska za zdjęcia do W ciemności” Agnieszki Holland. Kto dostanie ją w tej szczególnej, bo jubileuszowej edycji? Z okazji rocznicy otworzono nowy cykl „Mistrzowie, którzy odeszli”, jego bohaterami są wybitni operatorzy Nestor Almendros i Zygmunt Samosiuk. Twórca i szef festiwalu Marek Żydowicz, chciał w ten sposób wskazać na autorytety, których nam dzisiaj tak bardzo brakuje. Poza tym podkreślił, że niezależnie od numerów zawsze chce robić dobry festiwal. – Na fajerwerki szkoda czasu i pieniędzy – mówił. Swoją premierę Plus Camerimage miał w Toruniu w 1993 r. W 2000 r. przeniósł się do Łodzi, w Bydgoszczy jest od 2010 roku.

W tegorocznym repertuarze znalazło się 314 filmów, wyświetlanych między innymi w ramach retrospektyw Dawida Lyncha i Wadima Jusowa, przeglądu filmów Wydziału Filmu i TV Uniwersytetu w Tel Awiwie, przeglądu kina łotewskiego i irlandzkiego, Panoramy Etiud Studenckich. Oprócz projekcji w bogatym programie znalazły się również warsztaty, spotkania z mistrzami, Plus Camerimage Market, wystawy plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego i Litografii reżysera „Miasteczka Twin Peaks” oraz imprezy w festiwalowym Egoist Club.

Camerimage nagradza mistrzów

Pierwszych zwycięzców poznaliśmy jeszcze przed festiwalem. W czasie inauguracji Złotą Żabę za całokształt twórczości odebrał David Lynch. Reżyser powitał Bydgoszcz – Doceniam piękną architekturę, a szczególnie okolice Brdy i Kanału Bydgoskiego – powiedział. Rzeczywiście okolice Opery Novej są urzekające, otaczająca ją woda, most, który prowadzi do odnowionego budynku Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego i położony niedaleko rynek zdobią miasto. Niestety jest jeszcze wiele do zrobienia, konserwacji wymagają, piękne, bogato zdobione kamienice.

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał rosyjski autor zdjęć Wadim Jusow, współpracuje głównie z Andriejem Tarkowskim („Solaris”, „Andriej Rublow”, „Dziecko wojny”). Za najlepszy duet filmowy w tym roku uznali zostali reżyser Gus Van Sant i nieżyjący już autor zdjęć Harris Savides (zmarł 9 października 2012 r. w wieku 55 lat na raka mózgu). Daniel Olbrychski dostał Nagrodę dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową.

Wyróżnienie dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną otrzymał Alan Heim („Cały ten zgiełk” reż. Bob Fosse, „Sieć” Sidney Lumet). Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym trafiła do laureata Oscara za krótki dokument „Days of Waiting: The Life & Art of Estelle Ishigo” Stevena Okazaki. Za Pioniera w Dziedzinie Wideoklipów został uznany Michael Lindsay-Hogg; jak nazwa nagrody wskazuje jest realizatorem jednych z pierwszych teledysków w historii, pracował z The Beatles i The Rolling Stones.

Gwiazdą jubileuszowego festiwalu jest Keanu Reeves. Jego dokument o historii kina z perspektywy rozwoju kamery pt. „Side by Side” otworzył festiwal. Część wykorzystanych w filmie rozmów z twórcami kina, takimi jak David Lynch, George Lucas, James Cameron, Christopher Nolan, David Fincher i Martin Scorsese przeprowadził dwa lata wcześniej w Bydgoszczy. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest współproducentem filmu.

Konkurs Główny

Przewodniczącym jury Konkursu Głównego jest w tym roku Joel Schumacher, reżyser „Linii życia”, „Upadku” i „Telefonu”. Konkurującą piętnastkę oceniać będą również: Christine Rothe (producentka filmów „Pachnidło: historia mordercy”, „Baader Meinhof”, „Papieżyca Joanna”), Michael Glawogger (reżyser i scenarzysta „Chwała dziwkom”, „Śmierć człowieka pracy” i „Megacities”), Piers Handling (dyrektor MFF w Toronto) oraz autorzy zdjęć filmowych – Arthur Reinhart („Jestem”, „Nic”, „Wenecja”), Michael Seresin („Ptasiek”, „Harry Angel”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”), Stephen Goldblatt („Anioły w Ameryce”, „Książę przypływów”, „Batman Forever”).

Do rywalizacji stanęły dwa filmy polskie „Obława” (reżyseria: Marcin Krzyształowicz, autor zdjęć: Arkadiusz Tomiak) i „Mój rower” (reżyseria: Piotr Trzaskalski, autor zdjęć: Piotr Śliskowski). Pierwszy z nich to mroczny obraz wojny i partyzanckich rozliczeń. Umęczeni złem ludzie żyją wśród drzew. Tam również wykonują wyroki. Na szczególną uwagę zasługuje rola Marcina Dorocińskiego. W „Obławie” występują również Weronika Rosati, Sonia Bohosiewicz i Maciej Stuhr. Drugi film – „Mój rower” jest pozytywną opowieścią o miłości. Ojciec, syn i wnuk poznają siebie w drodze. Szukają babki, która odeszła do innego mężczyzny. W tym tygodniu grający dziadka jazzman Michał Urbaniak otrzymał nagrodę na 16. Festiwalu Filmowego „Czarne noce” w Tallinnie w Estonii. Jego syna zagrał Artur Żmijewski, a wnuka Krzysztof Chodorowski.

Oba filmy są już w kinach, podobnie jak „Atlas chmur” (reżyseria: Tom Tykwer, Andy Wachowski, Lana Wachowski, autor zdjęć: Frank Griebe, John Toll), „Bestie z południowych krain” (reżyseria: Benh Zeitlin, autor zdjęć: Ben Richardson), „Mistrz” (reżyseria: Paul Thomas Anderson, autor zdjęć: Mihai Malaimare Jr), „Na zawsze Laurence” (reżyseria: Xavier Dolan-Tadros, autor zdjęć: Yves Belanger), „Wiedźma wojny” (reżyseria: Kim Nguyen, autor zdjęć: Nicolas Bolduc) i „Operacja Argo” (reżyseria: Ben Affleck, autor zdjęć: Rodrigo Prieto), które też powalczą o nagrody. Ten ostatni obraz wchodzi dzisiaj do na ekrany, jest oparty na faktach. Opowiada on o planie odbicia Amerykanów wziętych do niewoli, po ataku na ambasadę USA w Teheranie, w listopadzie 1979 r., w czasie rewolucji islamskiej w Iranie.

jakie filmy zapowiada Plus Camerimage? 23 stycznia do polskich kin trafi brytyjski „Broken”, opowieść o chorej na cukrzyce nastolatce, która zaprzyjaźnia się z oskarżonym o gwałt Rickiem (reżyseria: Rufus Norris, autor zdjęć: Rob Hardy).

Na początku 2013 r. (11 stycznia) na polskich ekranach pojawi się surrealistyczny „Holy Motors”, którego bohaterem jest nieustanni zmieniający tożsamość monsieur Oscar (reżyseria: Leos Carax, autor zdjęć: Yves Cape, Caroline Champetier). Do 1 lutego musimy czekać na „Hyde Park on Hudson” (reżyseria: Roger Michell, autor zdjęć: Lol Crawley) – historię romansu Franklina Delano Roosevelta (w tej roli świetny jak zwykle Bill Murray) i jego dalekiej kuzynki Margaret Suckley (gra ją Laura Linney) na tle wizyty królowej Elżbiety i jej męża. Szczególnie ciekawy jest wątek spotkania przykutego do wózka Roosevelta z jąkającym się Królem Jerzym VI.

Nie mają jeszcze polskiego dystrybutora „Dzikusy” – argentyński dramat o uciekinierach z poprawczaka (reżyseria: Alejandro Fadela, autor zdjęć: Julian Apezteguia, Manuel Rebella), podobnie jak „Nienawiść” – film o losach irańskich emigrantów (reżyseria: Reza Dormishian, autor zdjęć: Touraj Aslani) i południowokoreański „Jesus Hospital” (reżyseria: Sang-cheol Lee, A-ga Shin, autor zdjęć: Sun-young Lee). Bohaterką dramatu jest dostawczyni mleka Hyun-soon, posiada ona sekret, który znają tylko jej brzemienna córka i leżąca w śpiączce sędziwa matka. Daty polskiej premiery kinowej nie ma również „Pora Nosorożca” (reżyseria: Bahman Ghobadi, autor zdjęć: Touraj Aslani). Uwięziony w czasie rewolucji islamskiej Sahel postanawia po 30 latach niewoli odnaleźć swoją żonę. Film jest oparty na dziennikach kurdyjsko-irańskiego poety Sadegha Kamangara.

Triumfatora Konkursu Głównego poznamy jutro. Czekamy również na informacje o zdobywcach Złotej Kijanki, nagrody w Konkursie Etiud Studenckich, zwycięzców Konkursu Filmów Polskich, Konkursu Debiutów Reżyserskich, Konkursu Debiutów Operatorskich, Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, Konkursu Wideoklipów i nowego Konkursu Spotów dotyczących Unii Europejskiej.

20. Międzynarodowy Festiwalu sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest pełen wydarzeń, został stworzony dla ludzi, którzy łączą artyzm z rzemiosłem. Ich talent i doskonała technika sprawiają, że możemy się zachwycać.