fbpx

Książki miesiąca – lektury, które polecamy waszej uwadze

Książki miesiąca - lektury, które polecamy waszej uwadze
W prozie Zyty Rudzkiej każde zdanie to gra słów. (Fot. Niuta Gutkowska)

Jak co miesiąc Agata Żelazińska poleca naszym czytelnikom książki, które warto przeczytać. Tym razem wśród nich dwie pozycje polskich autorów, uznanej pisarki Zyty Rudzkiej i debiutancka powieść Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego.

Sprawa życia i śmierci

Zyta Rudzka ciska słowami i trafia w samo serce i sedno. Ta książka jest jak dobrze naoliwiona maszyna, w której nic nie trzeszczy. Zachwyca językowo, bo u Rudzkiej każde zdanie to gra słów. Poprzednia znakomita „Krótka wymiana ognia”, za którą w 2019 roku autorka dostała Nagrodę Literacką Gdynia, opowiadała o 70-letniej poetce i jej matce. „Tkanki miękkie” to historia Ludwika, doktora i syna doktora. Człowieka, który wychował się na wsi, a teraz nosi się elegancko, po włosku. Tyle że dziadzieje, pasja z niego wyparowuje, do tego jego żona chce odebrać sobie życie, a ojciec staruszek jest zakochany. „Nie uskarżam się na żaden organ, z wyjątkiem jednego, zwykła niedoczynność metrykalna”, konstatuje Ludwik. Kapitalna, słodko-gorzka powieść o tym, jak gaśniemy, gdy obojętniejemy, o życiu wciąż romansującym ze śmiercią i o tym, co w nas „miękkie”, czyli może po prostu ludzkie, bo niedoskonałe z natury?

Książki miesiąca - lektury, które polecamy waszej uwadze
„Tkanki miękkie” Zyta Rudzka, wyd. W.A.B (Fot. materiały prasowe)

Drobne zdarzenia

Dazai Osamu (1909–1948) był pesymistą. Marzył o innej Japonii, ale jej nie doczekał. Z rozczarowań powstała proza do dzisiaj działająca na wyobraźnię czytelników. „Owoce wiśni” to wybór jego najpoczytniejszych opowiadań. Autor uchwycił w nich stan ducha młodego pokolenia lat 30. i 40. XX wieku.„Kto wie, przyszłość może pokaże,
że te nasze osobiste, fragmentaryczne opisy codzienności okażą się bardziej wiarygodne niż dzieła tak zwanych historyków”, pisał. I miał rację.

Książki miesiąca - lektury, które polecamy waszej uwadze
Osamu Dazai „Owoce wiśni”, Czytelnik. (Fot. materiały prasowe)

 

Na granicy

Cwana morderczyni tuż przed wyzwoleniem Polski trafia do Konitz i przejmuje zakład fotograficzny. Nie sądziła tylko, że jego prawowity właściciel wkrótce zapuka do drzwi. Mężczyzna nie zdradza, kim jest, za to stara się o pracę portrecisty zwierząt. Oboje kłamią i o tym wiedzą, ale są dla siebie zbyt cenni, żeby to przyznać. Brawurowa debiutancka powieść „Portrecista psów” Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego mogłaby się ukazać sto lat temu, taki ma klimat. I ponadczasowe przesłanie: zło i dobro dzieli granica cienka jak brzytwa.

Książki miesiąca - lektury, które polecamy waszej uwadze
Wojciech Chamier-Gliszczyński „Portrecista psów”, Czarne (Fot. materiały prasowe)

Tamten świat

Jak to się stało, że dziewczynka z tureckiej prowincji umiera na śmietniku w wielkim mieście? Odchodząc z tego „dziwnego świata”, Leila wspomina swoje życie, kreśląc obraz opresji państwa i religii. I niezwykłego Stambułu, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. To ulubione wątki nielubianej przez tureckie władze Elif Shafak, orędowniczki praw kobiet i mniejszości. Oraz przyjaźni, co tu mocno zaznacza i w czym warto szukać pociechy. Elif Shafak „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”.

Książki miesiąca - lektury, które polecamy waszej uwadze
Elif Shafak „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”, Wydawnictwo Poznańskie. (Fot. materiały prasowe)

 

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze