fbpx

Książki o zwierzętach, które warto poznać

Książki o zwierzętach, które warto poznać
fot. iStock

Co czują, czy tęsknią, co robią, gdy nas nie ma? O zwierzętach piszemy, myślimy i ciągle zastanawiamy się, jaki tak naprawdę jest ich świat. Oto najpiękniejsze książki przedstawiające życie naszych braci mniejszych, które przekazują wiedzę na ich temat, obnażają ich największe sekrety, a przede wszystkim uczą wrażliwości na ich los.

„Dom ptaków”, Eva Meijer

Historia tych niezwykłych zwierząt, jakimi są ptaki opowiedziana poprzez… opowieść o Len Howard – pierwszej brytyjskiej ornitolożce, która porzucając dotychczasowe miejskie życie, stała się niezrównaną znawczynią ptasich zwyczajów. Przepięknie wydana historia miłośniczki przyrody, która zaraża pasją, zaangażowaniem i oddaniem.

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Dom ptakó” Eva Meijer, Wydawnictwo Marginesy

„Pies jest miłością. Dlaczego i jak twój pies cię kocha”, Clive Wynne

Oczywiście tytuł książki jest stwierdzeniem – nie wyobrażamy sobie, że jest inaczej. Wszyscy „psiarze” zgodzą się z tym w 100% – więź jaka łączy nas z naszymi czworonogami jest często silniejsza i trwalsza niż z innym człowiekiem. Autor książki to pionierski psi behawiorysta, którego badania pomogą zapoczątkować nową erę: taką, w której miłość, a nie inteligencja czy uległość, stanowią sedno relacji człowiek–pies. Pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza psiaka i miłośnika tych przekochanych zwierząt.

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Pies jest miłością”, Clive Wynne, Wydawnictwo Marginesy

„Jej wysokość gęś. Opowieść o ptakach”, Jacek Karczewski

Czy kogoś w ogóle interesują gęsi? Okazuje się, że tak i to bardzo, ale ta książka to nie tylko obraz tego rodzaju ptaków, ale opowieść o tych niesamowitych stworzeniach w ogóle. „Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. Jeszcze na początku XX wieku zabijaliśmy je regularnie i odmawialiśmy im rozumu. Dopiero od niedawna rozumiemy, że należy chronić ptaki oraz krajobraz. Tylko czy to wystarczy?” – pyta wydawca książki napisanej przez miłośnika ptaków, należącego do stowarzyszenia Ptaki Polskie, które znane jest z takich kampanii społecznych jak „Bądź na pTAK!”. My jesteśmy!

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Jej wysokość gęś. Opowieść o ptakach”, Jacek Karczewski, Wydawnictwo Poznańskie

„Opowieść o sowach”, Leigh Calvez

„Nasze związki z sowami sięgają tysięcy lat wstecz” – takimi słowami zaczyna się książka, która opowiada o naszych puchatych przyjaciołach. Autor zagłębia się tu w tajniki życia różnych rodzajów sów i opowiadając o swoich fascynujących wyprawach, podczas których poznawał ich „rozkład” doby. Pięknie, wrażliwie i niezwykle ekscytująco o tych nieodgadnionych ptakach.

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Rzecz o sowach”, Leigh Calvez, Wydawnictwo Muza

„Lisy. Historia miłości i odrazy”, Jones Lucy

Znajdzie się także coś dla fanów tych drapieżnych ssaków, które od wieków wzbudzają kontrowersje. Już sam tytuł wskazuje, że ludzie mają do tych zwierząt mieszane uczucia – przez miłość i szacunek po przesądy, że wszystko co złe, pochodzi od lisa. Autorka książki rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników, a także z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Niezwykle pouczająca i wzruszająca.

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Lisy. Historia miłości i odrazy”, Jones Lucy Wydawnictwo Marginesy

„Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą”, Foster Charles

Jak wygląda dzień borsuka i o czym myśli sarna? Autor stara się znaleźć odpowiedź na te pytania, nad którymi na co dzień człowiek rzadko się zastanawia. A przecież zwierzęta żyją koło nas od zarania dziejów. Dlatego też postanowił „wcielić” się w niektóre z nich i przez kilka tygodni żywił się dżdżownicami, szukał jedzenia i sypiał w norze… Co z tego wyszło? Bardzo ciekawe obserwacje.

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą”, Foster Charles, Wydawnictwo Poznańskie

„Sekretne życie krów”, Young Rosamund

Może nie wszyscy mają tego świadomość, ale krowy, tak samo jak ludzie – czują, tęsknią, kochają. Nieobce jest im uczucie wstydu. Wszystko, czego możemy dowiedzieć się o tych pięknych i wyjątkowo wykorzystywanych przez ludzi zwierzętach znajdziemy w biblii krów opowiadającej o ich sekretach i tajemnicach.

Książki o zwierzętach, które warto poznać
„Sekretne życie krów”, Young Rosamund, Wydawnictwo Czarna Owca
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze